Druhá největší tiskárna v zemi pracuje nepřetržitě

01.11.2017 10:20

    Moravu a Slezsko obsluhuje od roku 2001 druhá největší česká tiskárna novin a letáků společnosti Mafraprint v Olomouci. Toto zařízení za tři miliardy korun využívá v téměř nepřetržitém provozu tři velkokapacitní rotační ofsetové stroje k výrobě deníků mfDnes, Lidových novin, 5+2 týdeníku a deníku Metro. Zbývající volnou kapacitu rotaček vytěžuje tiskem Hospodářských novin, letáků pro obchodní domy či řetězce a tiskem časopisů automaticky vkládaných jako přílohy do denních novin. Vetší než olomoucká je jen pražská tiskárna Mafraprintu se čtyřmi rotačkami.

    Vedoucí výroby tiskárny Olomouc Roman Žajgla nám sdělil, že zdejší Mafraprint pracuje na zakázkách i ze Slovenska a má i práva pro vysílání hudebního kanálu Óčko a Rádio Impuls. "Práce je dost. Avšak ke zvládnutí všeho není k mání na pracovním trhu dostatek kvalifikovaných lidí. Proto spolupracujeme se střední polygrafickou školou a snažíme se získat absolventy 4. ročníku k nám do praxe. Vždyť měsíčně děláme 24,5 milionu exemplářů více než dvou desítek titulů periodik, nyní už i letáky marketů pro předvánoční nákupy. Měsíčně k tomu využíváme 1 300 tun pestrého sortimentu tiskařského papíru z různých zemí. A k jeho postisku za měsíc 22 tun pastelových barev a sedm tun barvy černé. Platy jsou u nás nadprůměrné," objasnil Žajgla.

    Z novin se tisknou v Olomouci nejdříve deníky pro vzdálené oblasti jižní Moravy a Ostravska. Z deníků jako polední večer jde na rotačku od 23.30 hodin středomoravské vydání mfDnes. A to tak, aby balíky novin byly na poště v 1.30 hodin a dostaly se tím včas k rannímu roznosu do schránek předplatitelů i na prodejní pulty. K půlnoci souběžně dělají druhá a třetí rotačka deník Metro a komerční letáky. Tři stroje zhotovují v Olomouci každou hodinu společně i přes 200 000 exemplářů novin, časopisů vkládaných do nich nebo letáků. Volnou kapacitu olomouckého Mafraprintu využívají Slováci tiskem Hospodárskych novin, které vozí vlak až do Košic.  (vž)

 

Foto: Petr Michl