Brněnské výstaviště – 23. až 26. října 2014

Evropská výstava psů všech plemen

22.10.2014 08:25

    Čtyřnozí přátelé různých povah, velikostí a délky srsti provázejí stále více lidí – zaznělo v úvodu tiskové konference před Evropskou výstavou psů všech plemen. Prezident Českomoravské kynologické unie MVDr. Lubomír Široký, který je zároveň ředitelem výstavy, připomněl, že v České republice chová psa v přepočtu každý třetí obyvatel. Už skoro doháníme severské státy. Výbornou pověst má chov psů s průkazem původu (rodokmenem). A to byl bezesporu i jeden z rozhodujících důvodů, proč Evropskou výstavu psů všech plemen pořádá právě česká kynologie.

    Od čtvrtka 23. do neděle 26. října 2014 bude – obrazně řečeno – štěkat celé brněnské výstaviště. Na Evropskou výstavu chovatelé přihlásili 14 665 psů z 53 států. Na Národní výstavě, konané ve stejném termínu, bude 6 212 psů. Rozhodčí, kteří přijedou z celého světa, budou tedy hodnotit téměř 21 tisíc psů. Diváci uvidí plemena u nás dobře známá, ale i ta, která by se dala označit za raritní. Mezi nejpočetněji zastoupené patří zlatí retrieveři, čivavy a mopsi. Milovníci velkých a přátelských plemen se mohou těšit na bernské salašnické psy nebo německé dogy. „Velká konkurence bude i v plemenech loveckých – od oblíbeného jezevčíka, přes elegantní ridgebacky až po inteligentní ohaře,“ vysvětluje Lubomír Široký. „Ve výstavním katalogu jsou zapsána i plemena pro nás takřka neznámá, například laponský pes, posávský honič nebo brazilský teriér. Celkem se představí více než 300 různých plemen.“ Dodejme jen, že nebudou chybět psi z Indie, Peru, Bolívie, Číny, Brazílie či Jižní Koreje. Bude to největší akce v historii české kynologie a odborníci i laici se mají opravdu na co těšit.

    Výstava se dělí na dvě části. Rozhodčí nejprve zhodnotí jednotlivé psy, z nichž nejlepší postoupí do závěrečných soutěží. Vyberou nejlepší štěňata, dorostence a páry psů. Vyvrcholením pak bude výběr nejkrásnějšího mladého psa, psího seniora a vítěze celé výstavy. Základní posuzování začíná vždy v 9.15 hodin, soutěže přijdou na řadu v 15 hodin. V neděli od 13.30 hodin se uskuteční finále soutěže Mladý vystavovatel (9–17 let). Pro diváky bude připravena prostorná tribuna a velká obrazovka, která detailně ukáže i ty nejmenší psy.

    Součástí výstavy budou různé doprovodné programy, například soutěž v tanci se psem, představení našich národních plemen nebo ukázky různých typů výcviku. Účast přislíbili i policejní psovodi, takže diváci budou mít příležitost vidět, jak pracují psi-profesionálové. V pavilonu G1 a na volné ploše před pavilonem F bude k dispozici 132 prodejních expozic s chovatelskými potřebami.

    Evropská výstava psů všech plemen se koná pouze jedenkrát za rok a jednotlivé státy velmi stojí o to, aby ji mohly uspořádat. „Je pro nás velkou ctí, že tentokrát jsme byli vybráni my,“ říká Lubomír Široký. „Pořadateli světových výstav jsme byli už v letech 1965 a 1990. Obě se uskutečnily v Brně. Město samotné a hlavně veletržní areál jsou mezi evropskými kynology velkým pojmem.“

    Sluší se jen dodat, že pavilony P, V, F a G1 už jsou připraveny na první návštěvníky. Obě výstavy psů – evropská i národní – budou otevřeny denně od 8 do 19 hodin. Možná se stanou místem, kde si vyberete nového čtyřnohého člena rodiny a na příští výstavu už zavítáte nejen jako diváci, ale i jako vystavovatelé. Určitě se přijďte podívat!  (jbo)

 

Aktualizováno:

23.10.2014 18:35

Foto: Petr Michl