Milan Sláma opět vystavuje v brněnské kavárně Chat Noir

Fotografie s kouzlem podzimní přírody

12.12.2015 14:05

    Přijdete-li v těchto dnech do brněnské kavárny Chat Noir v Lidické ulici, určitě vás upoutají nádherné obrazy, jimiž je tato útulná místnost vyzdobena. Přesně tak jsem začínal svůj článek v BrnoŽurnálu loni v listopadu. Koneckonců, můžeme si to připomenout:

    www.brnozurnal.cz/z-kultury/fotim-vsechno-rika-milan-slama

    V závěru roku 2014 se Milan Sláma odhodlal k první veřejné prezentaci svých fotografií na plátně. Konečně udělal to, co mu už dávno doporučovali jeho přátelé. Výstava v brněnské kavárně Chat Noir měla nebývalý úspěch, pro autora byla i významným poučením a povzbuzením do budoucna. Zarámované fotografie neodložil za skříň, začal vážně přemýšlet o dalších výstavách.

    V létě poslal několik snímků do soutěže o nejkrásnější fotografii Mariánských Lázní. Konkurence byla značná – přišlo celkem 350 obrázků od 120 renomovaných fotografů. Odborná porota Slámovu práci vysoce ocenila a přiřkla mu druhé místo. Zanedlouho přišla lákavá nabídka z hotelu Royal. Taková příležitost se neodmítá. Milanovy fotografie obdivovali lázeňští hosté a turisté ze všech koutů České republiky, ale i zahraniční návštěvníci z Německa, Ruska a dalších zemí. Na výstavách pořádaných v hotelu se stal druhým neúspěšnějším prodejcem. Devět obrazů našlo nové majitele, další jsou nyní trvalou součástí výzdoby tamní kavárny, jiné zkrášlily ponuré chodby v Domově pro seniory a domě s pečovatelskou službou v Mariánských Lázních-Úšovicích. Takový zájem nikdo nečekal…

    Mariánské Lázně se letos staly na několik týdnů Milanovým druhým domovem. Vidět ho bez fotoaparátu bylo takřka nemožné. Fotil všechno, co mu padlo do oka. Některé záběry jsme si mohli okamžitě prohlédnout na Facebooku: Tři dnešní fotky. – Včerejší podzimní procházka. – Ještě jedna ze včerejška. – Ráno v Mariánkách. – Podzim v Mariánských Lázních. – Nad Mariánkami se válí mraky. – Mariánky dnes. Jedna fotka hezčí než druhá, lidé je vzápětí oceňovali svými „lajky“ a pochvalně komentovali…

    Uplynulo jen několik týdnů a autor přichází s novou výstavou. Brněnskou kavárnu Chat Noir opět zdobí fotoobrazy Milana Slámy. Tentokrát jsou to půvabné záběry z parků a přírody. Nepřehlédnutelný triptych fotografií s podzimní tematikou zabírá téměř celou stěnu místnosti. Za zhlédnutí rozhodně stojí i třídílný černobílý obraz nádherné podzimní aleje. Po skončení výstavy bude zdobit kavárnu hotelu Royal v Mariánských Lázních.

    Výstavu FOTOOBRAZY v Chat Noir uvedl – stejně jako minule se svým typickým humorem – zpěvák country Waldemar Plch, na kytaru zahrál a zazpíval Pavel Foltán. Na vernisáž přišla spousta příznivců fotografického umění. Kavárna je malá, málem jsme se do ní nevešli. Nadšeni byli i zástupci dvou brněnských výstavních síní. V kuloárech se dokonce šeptalo, že Milan Sláma se zřejmě brzy dočká výstavy ve větších prostorách, v opravdové profesionální galerii.

    Ze všech fotografií sálá poezie, nevšední klid, pohoda, radost ze života. „Asi to bude tím, že fotím, jen když na to mám náladu a nejsem tlačen žádnými termíny,“ říká Milan. „Pak se všechno dělá mnohem líp.“ Nezbývá než souhlasit. A pořád platí to, co jsem napsal už minule. Útulné prostředí kavárny nádheru Slámových obrazů ještě více umocňuje. Výstava v Chat Noir potrvá do 15. ledna 2016.

JAROSLAV BOBEK

 

Vlevo: Na vernisáži zahrál a zazpíval Pavel Foltán. – Vpravo: Zpěvák Waldemar Plch popřál Milanu Slámovi hodně dalších tvůrčích úspěchů.

Foto z vernisáže: autor