Letošní šampion je z Dobšic u Znojma

Grand Prix Austerlitz 2018 zná své vítěze

07.09.2018 15:25

    Ve čtvrtek 6. září byly v Moravské bance vín slavnostně vyhlášeny výsledky 15. ročníku mezinárodní soutěže Grand Prix Austerlitz 2018. Akce se i letos velice vydařila. Věřme, že stejně úspěšné bude i její zítřejší pokračování v Praze na Letné. Účastníci pražských dožínek určitě rádi ochutnají kvalitní vína od nejlepších producentů.

    Návštěvníci letošní výstavy téměř měsíc netrpělivě očekávali, zda jejich oblíbená vína získají přední umístění. Sami měli možnost hlasovat pro šampiona návštěvníků, čehož mnozí náležitě využili. Pořadatelé výstavy Grand Prix Austerlitz zveřejňují výsledky hodnocení odborné poroty vždy až po degustaci. Nezamlouvá se jim „hon na šampiony“, kdy se oceněná vína vypijí během chvilky a na ostatní vzorky se mnohdy ani nedostane.

    Vyhodnocení výsledků si přišla s velkým zájmem poslechnout většina vinařů, kteří letos uspěli v soutěži. Vítězové převzali diplomy a velké perníkové medaile s logem Napoleona – „N“. Všechna oceněná vína poté společně ochutnali.

    Šampionem letošního ročníku se stala Pálava 2017, výběr z hroznů, z Vinařství Lahofer, a. s., Dobšice. Šampionem návštěvníků je Ryzlink vlašský 2017, víno originální certifikace, z Vinselektu Michlovský, a. s., Rakvice. Nejlepší kolekcí se pochlubilo VÍNO Slovácko, s. r. o., Velké Bílovice.

    Absolutní zlaté medaile převzali zástupci Vinařství Machovec, s. r. o., Strachotín (Chardonnay 2017, moravské zemské víno), PECHOR Vinařství, s. r. o., Hustopeče (Sauvignon botrytis cinerea 2014, výběr z bobulí), VÍNO Slovácko, s. r. o., Velké Bílovice (Frankovka 2016, výběr z hroznů), a Vinařství Lahofer, a. s., Dobšice (Pálava 2017, výběr z hroznů).

    Výstavu Grand Prix Austerlitz 2018 uspořádala Moravská banka vín ve spolupráci s produkční společností AusterlitzPro, za podpory Vinařského fondu ČR a odborné garance Asociace sommeliérů ČR. Záštitu převzali hejtman Jihomoravského kraje a ministr zemědělství ČR.  (jbo)

 

Jednatelé Moravské banky vín Stanislav Šida a Irena Svobodová spolu s jednatelem společnosti AusterlitzPro Miroslavem Jandorou (uprostřed) hodnotí výsledky letošní soutěže. (Foto: Anna Pecková)