Grand Prix Austerlitz letos už pošestnácté

31.07.2019 09:05

    Šestnáctý ročník mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz je za dveřmi. Návštěvníky přivítá už 17. srpna 2019 v Křížové chodbě a Rajské zahradě Nové radnice v Brně. Výstava je v mnoha ohledech specifická. Například i tím, že jméno šampiona se dozvíme až po ukončení veřejných ochutnávek.

    Soutěže se každým rokem účastní na 50 vinařů. Na výstavě představí více než 200 vzorků svých nejkvalitnějších vín. Hodnocení je dvoukolové, do druhého kola postoupí pouze vína, která dosáhnou 80 a více bodů. Základní kolo se uskuteční 2. srpna, finální pak o 15 dní později v Brně, v den konání ochutnávky pro veřejnost. Výstava jako jediná v České republice nezveřejňuje výsledky v průběhu degustace, ale až po ní. Má to velkou výhodu – návštěvníci nepořádají „hony na šampiony“, degustují podle svých chutí a preferencí.

    Výstava symbolicky připomíná bitvu tří císařů u Slavkova (Austerlitz) z roku 1805. Vína pro soutěž jsou vybírána pouze taková, která mají se slavnou bitvou něco společného. Setkáme se s víny z Francie a jejich tehdejších spojenců, s víny spojeneckými (Rusko, Rakousko atd.), samozřejmě s našimi víny, ale také s víny se zemí, jejichž zástupci se účastní novodobých rekonstrukcí bitvy. Speciální kategorií pro tento rok jsou vína VOC (vína originální certifikace).


    Ochutnávku bude i letos doprovázet pestrý kulturní program – cimbálová muzika, krojovaný soubor Věčně mladý Danaj, sabráž sektu (technika otvírání láhve šavlí), ukázky výcviku napoleonských vojsk a další zajímavosti. K dispozici budou pochutiny k vínu a další občerstvení. Vstupenky za 250 Kč lze zakoupit ve vinotékách Moravské banky vín v Brně na Dominikánském náměstí 10 a na Hlinkách 88. Vstupné zahrnuje katalog, skleničku a 12 žetonů na degustační vzorky, další žetony lze dokoupit. Program začíná ve 14 hodin, ukončen bude přibližně ve 20 hodin.

    Výstavu pořádá Moravská banka vín. Záštitu převzali ministr zemědělství České republiky Ing. Miroslav Toman, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. Podporu poskytne Vinařský fond České republiky, po odborné stránce výstavu zaštiťuje Asociace sommelierů České republiky. O historickou část programu se postará projekt AusterlitzPro.  (jbo)

Více na www.bankavin.cz.