Hasiči si v Brně rozdělili 2,4 milionu korun

26.11.2017 10:10

    Již po sedmé bylo Brno dějištěm slavnostního vyhlášení výsledků ankety Dobrovolný hasič roku. Hasiči a hosté akce se tentokrát sešli ve dvoraně rektorátu VUT v Antonínské ulici. Úvod večera odstartovala premiéra písně Vítězství a žár, kterou patronka ankety Ilona Csáková věnovala všem přítomným hasičům a záchranářům.

    Organizátorům akce ze spolku Svatý Florián se letos díky sponzorům podařilo na odměny získat o půl milionu více než v minulých letech. Nejlepší dobrovolní hasiči si tak mohli rozdělit rekordních 1,75 miliónu korun a věcné prostředky k zásahu v hodnotě 600 tisíc korun. Odměny oceněným hasičům umožní významně posílit a zmodernizovat svoji techniku i vybavení.

    I letos měla anketa dvě kategorie – pro zásahové jednotky a pro hasičské sbory. Zatímco u jednotek odborná porota i veřejnost hodnotí profesionalitu a bezchybnost zásahů u požárů, dopravních nehod a jiných událostí, u hasičských sborů oceňuje zejména jejich preventivní činnost a práci s mládeží. Sedmý ročník doplnila ještě zvláštní kategorie – k letošnímu 45. výročí hry Plamen bylo oceněno také pět kolektivů mladých hasičů. Tradičními patrony ankety jsou zpěvačka Ilona Csáková a herec Ondřej Vetchý. Záštitu nad ní převzali i ministři vnitra, financí a zemědělství.

    Pro hodnocení hasičských jednotek a sborů bylo území České republiky i letos rozděleno do pěti srovnatelných oblastí. Na prvních až třetích místech tak bylo celkem oceněno 15 zásahových jednotek a stejný počet hasičských sborů. Hasiči mohli do soutěžní ankety přihlásit svoje zásahy a akce za období od 1. července 2016 do 30. června 2017. Oproti loňským 150 přihláškám se letos do ankety zapojilo 200 sborů.

    Odbornost, kvalitu i výjimečnost zásahů a preventivních akcí nejdříve posuzovala odborná porota, o závěrečném pořadí pak rozhodla veřejnost v internetovém hlasování a prostřednictvím SMS.

    Jak na slavnostním večeru prozradili moderátoři Tereza Kostková a Marek Eben, v České republice je nyní přes osm tisíc sborů dobrovolných hasičů. Mezi téměř 380 tisíci členy SDH je 105 tisíc žen. Hasičské sbory jsou ve městech a obcích republiky vedle zásahové a preventivní činnosti obvykle nejaktivnějšími složkami veřejného života. První hasičský sbor na území dnešních Čech a Moravy vznikl v roce 1864 ve Velvarech.

    V regionu Jih Moravy mezi zásahovými jednotkami zvítězili hasiči z Dubňan na Hodonínsku, před jednotkami z Košetic, Velkých Opatovic, Sněžného a Strážnice. V kategorii hasičských sborů v regionu Jih Moravy patřilo prvenství SDH ve Ždírci nad Doubravou v Kraji Vysočina, před sbory v Hrušovanech u Brna, Žabčicích, Senetářově a v Brně-Slatině.

    V programu galavečera se vedle moderátorské dvojice Tereza Kostková a Marek Eben představili také Ilona Csáková, Helena Vondráčková a Jožka Šmukař. Při vyvrcholení ankety opět nechyběly kamery České televize. Záznam večera televize odvysílá v sobotu 9. prosince v 17.20 hodin na programu ČT 2.  (jh)