Z tiskové konference v Zoologické zahradě Brno

Hledejte jména pro medvíďata

01.03.2013 11:55

    Brněnští novináři se včera opět sešli na tiskové konferenci s ředitelem Zoologické zahrady Brno MVDr. Martinem Hovorkou, Ph.D.

Našli adoptivní rodiče

    I tentokrát se nejprve hovořilo o ledních medvíďatech, která se ve zdejší zoo narodila koncem loňského listopadu. Mláďata dobře prosperují, lidé je s nevšedním zájmem pozorují na webových stránkách. Medvědice Cora jim zatím brání, aby vycházela z boxu. Zdá se však, že už je otázkou jen několika dnů, kdy budeme moci oba krasavce spatřit. V minulých dnech se zrodil společný nápad, aby se adoptivními rodiči ledních medvědů stal sportovní oddíl HC Kometa Brno. Na tiskové konferenci o tom hovořila obchodní manažerka Komety Hana Novotná (na levém snímku je společně s ředitelem zoo Martinem Hovorkou).

    Brněnská zoo byla zpřístupněna veřejnosti 31. srpna 1953, letos tedy oslavuje kulaté výročí. Za uplynulých 60 let do ní zavítalo přibližně 13 milionů návštěvníků. Šedesátou sezonu si připomíná i HC Kometa Brno. „Oba subjekty se snaží poskytovat svým návštěvníkům spoustu oblíbených aktivit. A tak se zrodil nápad udělat něco zajímavého společně,“ říká Hana Novotná. „Věříme, že medvíďata přinesou našemu klubu v nadcházející sezoně hodně sportovního štěstí.“

Jak se budou jmenovat?

   Ředitel zoo předpokládá, že křest mláďat se uskuteční v závěru dubna nebo počátkem května. Právě ve chvíli, kdy publikujeme tento článek, se rozbíhá hlasování o budoucích jménech ledních medvíďat. Seznam 24 jmen, pro něž lze hlasovat prostřednictvím internetu, sestavili pracovníci zoo společně s adoptivními rodiči – HC Kometa Brno. Pro své favority můžete hlasovat na obou webech dvakrát, hlasy budou sečteny. Zatím ovšem nevíme pohlaví medvíďat, zjistí se to až při první veterinární prohlídce přibližně ve čtvrtém měsíci věku mláďat. Takže zatím vybírejte jména rodu mužského, ženského i univerzální…

Na webu Zoo Brno hlasujte zde.
Na webu HC Kometa Brno hlasujte zde.

Zvykají si na nové prostředí

    Brněnská zoo se rozhodla – v součinnosti s koordinátorem chovu – vyměnit levharta Balu a samici Minku, kteří už nejsou vhodní k dalšímu chovu, za mladý pár levhartů ze Slovenska a Nizozemska. Roční samice Juana přicestovala z Bratislavy, rok a půl starý samec Daan z nizozemského Arnhemu. Do konce března zůstanou odděleni v zázemí Tygřích skal. Obě zvířata si zatím zvykají na nové prostředí, za měsíc budou vypuštěna do levhartího výběhu. Bala s Minkou poté odcestují do ruského Starého Oskolu, kde se stanou ozdobou tamní expozice. Ředitel zoo zdůraznil, že základním předpokladem úspěšného chovu je tzv. harmonizace páru. „Jestli se dočkáme mláďat, ukáže až čas, nejdříve však za dva roky,“ dodal.

    Levhart cejlonský (Panthera pardus kotila) je schopen ulovit velké savce až do velikosti dospělého buvola. Tato zvířata stojí na vrcholu potravního řetězce a mají tedy zásadní roli při udržování populační hustoty lovené kořisti. Jsou mnohem zákeřnější a útočnější než lvi a tygři. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije pouhých 700–950 jedinců. Zoologické zahrady na celém světě jich chovají asi šedesát. V Evropě najdeme většinou jen potomky jedné rodiny, proto je problém s jejich křížením.

Přijede záhadolog Tom Wizard

    V sobotu 2. března 2013 odpoledne se v Zoo Brno sejdou příznivci pořadu České televize „Záhady Toma Wizarda“. Natáčení další epizody se uskuteční ve zdejším Tropickém království. Na 14. hodinu je připravena autogramiáda Jana Adámka, představitele Toma Wizarda, spojená s krátkou prohlídkou zákulisí natáčení. Hned poté následuje speciální prohlídka s názvem „Záhady komodského draka“. Společně s chovatelem Michalem Balcarem můžete navštívit terárium v pavilonu A, kde uvidíte zajímavá zvířata – leguány, hutie kubánské, kosmana bělovousého, ale i vzácného varana komodského, přezdívaného komodský drak.  (jbo)

 

Autor fotografií: Petr Michl