Hrozí kolaps sociálních služeb

11.07.2013 14:30

    V Třebíči a okolí hrozí finanční kolaps dobře fungujících sociálních služeb se dvěma stovkami zaměstnanců. Někteří pravicoví zastupitelé Třebíče žádají zastavit dotace na sociální věci potřebným z rozpočtu města, protože chtějí více prostředků na své podnikatelské záměry.

    Podle ekonoma Václava Klause každý se má starat sám o sebe, jak umí a nespoléhat se na pomoc. Platí to i pro tisíce lidí, kterým zrušili pracovní místa noví majitelé velkých třebíčských továren, jako ve světě známého výrobce obuvi BOPO Třebíč-Borovina, špičkového producenta průmyslových pletacích automatů na export Elitex nebo energetického strojírenství PBS.

    Předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš chystá zpracování sociologické studie na téma, co by se v lokalitě stalo, kdyby se přestala vyrábět skoro pětina elektrické energie ČR v Jaderné elektrárně Dukovany. V Třebíči to už zjišťoval náměstek ministryně práce a sociálních věcí ČR Pavel Čáslava. Už nyní je zřejmé, že uzavření tohoto energetického centra, které sondovala Topolánkova vláda, by mělo katastrofální sociální dopad. O práci by přišlo skoro devět stovek zaměstnanců elektrárny a jejich subdodavatelé. Ztratilo by se vedle množství podnikatelských příležitostí i mnoho dobře placených míst a tím i velká část daňových poplatníků, kteří přispívají do státní kasy. Tedy těch, z jejichž peněz lze při koncipování státního rozpočtu financovat i sociální služby všeho druhu.  (vž)