Informační kancelář přiblíží občanům přestavbu železničního uzlu

25.09.2013 13:40

    Přestavbu železničního uzlu Brno za více než 20 miliard Kč, potřebnou pro vybudování posledního brněnského úseku tras železničních koridorů přes území ČR, přiblíží veřejnosti informační kancelář zabývající se tímto projektem. Pracovníci magistrátu ji otevřou ve středu 2. října na adrese Radnická 2. Nabídne návštěvníkům mj. plastický model středu tohoto území.

    Prezentace se zaměří také na vznik nové čtvrti Jižní centrum u plánovaného nového hlavního vlakového nádraží. Osmdesát let se v Brně planě diskutuje, zda má být v tzv. odsunuté poloze, tedy asi 700 m jižněji od současného hlavního nádraží u Rosické ulice za Ústředním autobusovým nádražím Zvonařka. Nebo v tzv. přisunuté poloze či v centru za budovou „Malá Amerika“ podél ulice Nové sady. Nové nádraží potřebuje nejméně čtyřistametrový rovný úsek kolejí, což dosavadní navíc úzké hlavní nádraží neumožňuje. O umístění nádraží se přetlačují na brněnské radnici mnoho desetiletí zejména zájmové skupiny vlastníků pozemků v tzv. odsunuté či přisunuté poloze. Vymýšlejí mezi Brňany městská referenda, ačkoliv dvě třetiny uživatelů hlavního vlakového nádraží v moravské metropoli nejsou Brňané. Na jejich názor uživatelů se ale nikdo neptá! Magistrátní úředníci proto nyní přicházejí na prezentaci v informační kanceláři s neotřelým označením polohy „nádraží u řeky.“

    Nádraží za městské a soukromé peníze tvoří jen asi jednu desetinu z objemu prací přestavby Železničního uzlu Brno za peníze EU, státu, kraje a města. Cílem přestavby je udělat na mezinárodních železničních koridorech v úseku přes Brno technicky podstatně lepší průjezd místo dosavadní zteřelé a málo využívané spleti kolejišť z dávných časů. Znamená to vybagrovat a nově položit průjezdní kolejiště od Řečkovic po Modřice a modernizovat železniční trať z Brna na Přerov. Jde o styk traťových koridorů Hamburk – Nikósie a Balt – Jadran.

    Informační kancelář bude otevřena v pracovní dny od 12 do 17 hodin. Aktuální informace o projektu jsou též na webových stránkách www.nadraziureky.cz(vž)

 

Foto: archiv