Jak se skoro podařilo postavit Janáčka

11.11.2014 17:25

    Socha Leoše Janáčka v nadživotní velikosti se po zrestaurování opět vracela na svoje místo před Janáčkovo divadlo. Její instalace 11. listopadu 2014 dopoledne vzbudila u veřejnosti pramalou pozornost. Kromě hrstky novinářů a dvou metařů se u podstavce na chvíli zastavily jen děti z mateřské školy. Při zjištění, že kromě fotografů je přítomen i televizní kameraman, začaly pózovat před kamerou a dožadovaly se záběru a zveřejnění ve večerním vysílání.

    Samotný Janáček neříkal nic. Napřed nehnutě ležel na korbě náklaďáku. Neprotestoval, ani když ho z něj sundali a položili na zem. Po vyzdvižení jeřábem do výšky se dokonce zdálo, že se pobaveně poměřuje s nedalekým rudoarmějcem, kdo že je výš.

    Když se pak začal snášet na nachystaný a upravený podstavec, vypadalo to, že celá akce brzy skončí. Realita ale byla jiná. Sochu se ukotvit nepodařilo, takže musela zase do vzduchu a následně zpátky na zem.

    První pokus se tedy nezdařil. Další byl organizátory naplánován až na odpoledne. Ten se povedl k plné spokojenosti všech a slavný skladatel už je zase na svém místě.  (jis)

 

Foto: Jiří Smutný