Odborníci míří do Brna na kontraktační veletrhy STYL a KABO

Jaké budou příští módní trendy?

21.08.2015 09:25

    Zajímají vás módní trendy pro nadcházející období? Chcete vědět, jaké novinky a „hity“ pro vás připravují výrobci oděvů, textilu a obuvi pro jaro a léto 2016? Už brzy se to dozvíte. Od soboty 22. do pondělí 24. srpna 2015 o tom budou jednat a rozhodovat odborníci na 46. veletrzích módy STYL a KABO v Brně. Vystavovatelé ze 17 zemí představí nové kolekce 633 oděvních, textilních, obuvních a kožedělných značek. Pořadatelé očekávají, že na výstavišti se sejde více než 5 000 odborných návštěvníků, kteří pro vás vyberou to nejlepší, co je momentálně k dispozici. Máme prý se na co těšit…

    Veletrh STYL se tradičně uskuteční v „péčku“ – v nejmodernějším a největším pavilonu brněnského výstaviště. Obchodníci, nákupčí, tuzemští i zahraniční majitelé obchodů s módou a textilem zde nabídnou 369 kolekcí dámské, pánské a dětské konfekce, volnočasové módy, ale i prádlo, doplňky a bižuterii. Je potěšitelné, že i letos se objevily nové značky, které výrazným způsobem obohacují nabídku. Do Brna přijelo 29 zcela nových vystavovatelů. Na tiskové konferenci bylo připomenuto, že módní veletrhy dělají pořadatelům velkou radost. Podobná slova jsme vlastně slyšeli už v průběhu minulého veletrhu. Trend uplynulých tří let pokračuje – nabídka je stále širší a bohatší…

    Zájem o veletrhy STYL a KABO odráží situaci v tuzemském textilním, oděvním, kožedělném a obuvnickém průmyslu. Z aktuálních údajů Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) vyplývá, že výrobci textilu udrželi v prvním pololetí nárůsty z posledních let. V oděvním průmyslu tržby meziročně vzrostly téměř o 10 procent. Dařilo se i maloobchodu, do jehož pozitivních výsledků se promítla optimističtější spotřebitelská nálada.

    Po přehlídkovém molu v pavilonu P se čtyřikrát za den projdou modelky, aby ukázaly to nejlepší a nejzajímavější z kolekcí vystavovatelů. Snad jen malá ochutnávka. Značka luxusního prádla Lisca na veletrhu oslaví 60 let svého trvání. V rámci unikátní gala show představí nejnovější trendy ve spodním prádle a plavkách pro jaro a léto 2016. Obchodníci se v Brně setkají i se zástupci srbských výrobců. Zvláštní pozornost si zaslouží nováčci ze vzdálených zemí. Poprvé se zde představí devět vietnamských firem s nabídkou konfekce, dětské a mladé módy či bytového textilu. Nebojte se, nebudou to výrobky, které známe z asijských tržnic, něco takového by si pořadatelé nedovolili.

Speciální módní přehlídka i pro veřejnost

    V neděli 23. srpna návštěvníci zhlédnou jedinečnou přehlídku Luxury Summer. Nebude na ní chybět kolekce večerních šatů od předních světových návrhářů či zajímavá kolekce pánské plážové módy. Značky Versace, John Richmoind, Issa, Ellie Saab, Victorie Beckham a další jsou jistě dostatečným lákadlem. Tato akce je jako jediná určena i laickým návštěvníkům. Začátek přehlídky je naplánován na 18. hodinu. Vstupenky za 350 korun jsou k dispozici ve veletržním předprodeji.

    Sousední pavilon F bude patřit veletrhu KABO, tedy novým trendům v obuvi a kožené galanterii. Představí se zde 89 vystavovatelů z deseti zemí, z toho osmnáct domácích výrobců. Česká obuvnická a kožedělná asociace je majitelem ochranné známky „Žirafa“ – Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě. Tato značka si od roku 1997 získala velkou důvěru spotřebitelů a neustále posiluje svou pozici na trhu. Byla přijata do vládního programu „Česká kvalita“. Od minulého veletrhu KABO ji mohou používat firmy HP Čechtín (dětská domácí textilní obuv), JONAP – výroba obuvi (dětská domácí obuv) a PEGRES obuv (usňová dětská vycházková celoroční a zimní obuv, dětské capáčky).

    V doprovodné expozici si návštěvníci prohlédnou tvorbu studentů odborných škol, kteří – doufejme – naváží na naši věhlasnou obuvnickou tradici. Do 9. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky se tentokrát přihlásilo 43 studentů z pěti odborných škol s 62 exponáty. Úroveň grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie je mimořádně vysoká. V jednotlivých kategoriích si nejlépe vedli Natálie Zdražilová (Prostějov), Tomáš Němec (Uherské hradiště) a Barbora Augustínová (Plzeň).

    Jistě nemusíme připomínat, že součástí obou veletrhů jsou i další doprovodné programy. Pozvání opět přijala Ellen Haeser z Nizozemska. S odborníky se podělí o své více než třicetileté zkušenosti s tvorbou trendů a vývojem textilních materiálů. Řeč bude zejména o stylech, tvarech, barvách a látkách pro dámskou i pánskou módu, o obuvi a nejrůznějších doplňcích. Seminář bude simultánně tlumočen do češtiny. Naprostou novinkou bude přednáška o trendech ve spodním prádle, plavkách a doplňcích. Představí nejen módu pro příští jaro a léto, ale i vzorky materiálů pro rok 2017. Bez zajímavosti určitě nebude ani přednáška „Nové možnosti čerpání dotací z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v rámci programovacího období 2014–2020“.

    Doufejme, že obchodníci a nákupčí budou mít šťastnou ruku a s výrobky, které vyberou pro nadcházející sezonu, budeme spokojeni. Příští mezinárodní veletrhy módy a obuvi se v Brně uskuteční od 20. do 22. února 2016.  (jbo)

 

Aktualizováno:

23.08.2015 09:45

Fotografie z brněnského výstaviště: Jiří Smutný

 

O minulých veletrzích STYL a KABO jsme psali ZDE.