Haló, přijďte objevovat tajemství ze světa komunikace

Jarní novinky v zábavním vědeckém parku

02.04.2019 18:35

    V zábavním vědeckém parku VIDA! v Brně se pořád něco děje. Manažeři, lektoři a performeři neustále přicházejí se skvělými nápady, nabízejí nové interaktivní exponáty, připravují zajímavé programy a poučné výstavy pro děti i dospělé nejrůznějšího věku. Zájem o VIDA! science centrum neustále roste. Unikátní stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum pro děti od 2 do 6 let. V prvním čtvrtletí se sem přišlo pobavit a poučit 60 tisíc lidí, což je více než ve stejném období roku 2018.

    K pravidelné nabídce patří dočasné výstavy na galerii zábavního vědeckého parku. Ta současná (v pořadí už šestnáctá) má název Haló. Do Brna doputovala z polské Varšavy, připravila ji společnost Logic Gate. „Zapůjčení exponátů rozhodně není levná záležitost. Tuto výstavu, stejně jako většinu předchozích, můžeme našim návštěvníkům nabídnout díky účelové dotaci od našeho zřizovatele – Jihomoravského kraje,“ říká s uspokojením ředitel VIDA! Lukáš Richter. Díky desítce interaktivních exponátů zde prožijete dobrodružství komunikace na menší i větší vzdálenosti. „Můžete například odvysílat vzkaz morseovkou, dorozumívat se pomocí akustických zrcadel, barevných vlajkových kódů nebo si posílat dopisy prostřednictvím jednoduchého systému lan, podobně jako děti z Bullerbynu,“ vysvětluje manažer expozice Ondřej Hlouša. „Zahrajete si na špiony, naučíte se šifrovat zprávy a odposlouchávat rozhovory.“

    Exponáty neslouží pouze k zábavě. Některé představují zajímavou formou vybrané fyzikální jevy nebo upozorňují na nebezpečí spojená s vývojem telekomunikace. „Zjistíte třeba, co je to akustická vlna, jak se šíří zvuk a jakou křivku nakreslí váš hlas,“ dodává kurátorka výstavy Martina Michnová. „Můžete se zaposlouchat do vibrací po úderu kladivem, ale taky hlasovat, jestli je pro vás odposlouchávání přípustné či nikoliv.“

Dočasnou výstavu Haló najdete na galerii zábavního vědeckého parku.

    Novináři se na tiskové konferenci seznámili i s dalšími jarními novinkami. Janet Prokešová, Aleš Pilgr a Jozef Prieboj předvedli několik ukázek z nového výbušného a třaskavého představení s pokusy. Adrenalinová science show nazvaná Detonátor rozhodně stojí za zhlédnutí. Diváci se dozvědí, co je to exploze, výbuch a detonace. Určitě je bude zajímat, z čeho se skládá dynamit a semtex a jaký je princip atomového výbuchu. Mohou se těšit na pokusy s tekutým dusíkem, střelným prachem a s hořlavými plyny. Představení lze navštívit několikrát během dne v Divadle vědy. Nic neplatíte, postačí vstupenka do expozice.

    Zapomenout nesmíme ani na třetí jarní novinku zábavního vědeckého centra. Daniela Marková už se těší, až přivítá první návštěvníky v pravidelných víkendových labodílnách s názvem Co žerou rostliny. „Pro rodiny s dětmi jsme připravili řadu zajímavých pokusů. Odhalíme, proč jsou rostliny zelené, zjistíme, co potřebují ke svému životu, co dýchají a jak přijímají živiny,“ říká „Prohlédneme si je pod mikroskopem a dozvíme se, co je fotosyntéza.“ Sobotní a nedělní labodílny budou přístupné od 6. dubna až do 30. června, s výjimkou 27. 4. a 16. 6.

Na staveništi budoucí venkovní expozice. (Foto: Jaroslav Bobek)

    Na několika minulých tiskových konferencích se hovořilo o venkovní expozici, která by měla výrazně obohatit nabídku zábavního vědeckého centra. Ředitel Lukáš Richter nás tentokrát zavedl až na staveniště. Práce finišují, v závěru příštího měsíce budou dokončeny a dočkáme se slavnostního otevření. Z nepěkně vyhlížejícího chodníku se postupně stává velice hezká venkovní expozice. Bude to příjemný odpočinkový prostor, který návštěvníkům poskytne zcela jiný zážitek, než hlučné prostředí uvnitř haly. Manažeři zábavního vědeckého centra spolupracují s umělci i dalšími odborníky, aby expozice byla opravdu poutavá a přitažlivá. Zatím do ní nahlédněte alespoň prostřednictvím fotografií, v létě už bude obrázek zcela jiný. Doufáme, že k plné spokojenosti návštěvníků.  (jbo)