Jaro na lysickém zámku – tentokrát v barvách trikolóry

22.03.2018 13:35

    Netradičně o týden dříve než jiné památkové objekty otevře své brány Státní zámek Lysice. Už od soboty 24. března 2018 tak můžete obdivovat bohatě vybavené komnaty tohoto venkovského šlechtického sídla, které doslova rozkvete stovkami jarních květin. Zámečtí zahradníci ve spolupráci se Střední zahradnickou školou v Rajhradě vyzdobí první patro zámku květinovými aranžmá tentokrát v barvách bílé, červené a modré. Výstava „Jaro na zámku, tentokrát v barvách trikolóry“ je příspěvkem ke 100. výročí republiky a bude otevřena od 24. března do 2. dubna denně od 10 do 16 hodin (kromě pondělí 26. března). Ve dnech 1. a 2. dubna bude ve stejné době mimořádně přístupné i zámecké zahradnictví s oranžerií a skleníkem.

    A proč Vás i letos zveme k návštěvě Státního zámku Lysice? Třeba pro zrestaurovaný samurajský oděv z 19. století, který si dovezl hrabě Erwin Dubský ze svých cest. A právě tomuto příslušníkovi rodiny Dubských, původních šlechtických majitelů zámku, bude v letošním roce věnovaná zvláštní pozornost. Rok 2018 byl Národním památkovým ústavem vyhlášen „Rokem české šlechty v evropské diplomacii“ a právě tato výše uvedená historická osobnost byla nejen fregatním kapitánem, ale také diplomatem, kterého přijal i japonský císař. Jeho cesty jsou inspirací pro novou podobu zámecké kavárny, která bude otevřena v dubnu v předzámčí lysického zámku. Od května potom rozšíří správa zámku knihovnu hraběte Dubského o dosud neprezentované části sbírky tohoto šlechtice, jako například o egyptskou mumii. V červnu bude na zámku uveden český překlad lodního deníku hraběte Dubského.

    Připravena je i řada zajímavých a netradičních prohlídek zámku. V dubnu a září budou například zaměřeny na restaurování a obnovu této památky, prohlídky s kastelánkou zámku nebo speciální edukační prohlídky pro školní výlety. V kalendáři akcí pro tento rok nechybějí ani koncerty, výstavy nejen naivního a amatérského umění, tradiční svatební show v září nebo adventní a vánoční prohlídky.

    Největší akcí obnovy této jihomoravské památky bude letos restaurování interiérů sala terreny za téměř 4,5 miliónu korun. Zachrání nejen mozaikovou podlahu tohoto zahradního salónu, ale i jeho mramorovou výzdobu a především jedinečnou manýristickou iluzivní výmalbu. Ta v plné kráse představí nejen maríny, ale také mořské zoomorfní motivy. V budoucnu se tato prostora s přímým přístupem do zámecké zahrady stane dějištěm svatebních obřadů a místem konání koncertů dobové hudby.

    Intenzivně se také pracuje na přípravě projektu pro obnovu a regeneraci zámecké zahrady a zahradnictví. Projekt za téměř 5 miliónů korun je přípravou na  návrat zahrady do její historické podoby z konce 19. století. Obnovy by se mělo na základě tohoto projektu dostat i zámeckému zahradnictví včetně technické památky – fíkovny s pojízdnou střechou nebo vystavění již téměř neexistující novogotické koroptvárny.

    Aktuální program a informace najdete na www.zamek-lysice.cz

VĚRA RUDOLFOVÁ