Jaro v brněnské zoologické zahradě

27.03.2014 16:50

    Uprostřed výběhu leží úhledně zabalený balíček. Skupinka zvědavců za sklem s napětím sleduje, co se bude dít... Je čtvrtek 27. března 2014, sumaterská tygřice Satu ze Zoologické zahrady Brno dnes slaví desáté narozeniny. Chovatel Miroslav Walter uvolňuje dveře a Satu majestátně kráčí ke svému dárku. Obal za několik okamžiků neodolá jejím zubům a tygřice si pochutnává na syrovém kozím mase. Cvakají spouště fotoaparátů…

Ženich pro Satu

    Balíček s pochoutkou ovšem nebyl jediný dárek k narozeninám. Ten první dostala Satu už před několika dny. Z varšavské zoo za ní přicestoval dvouletý tygr Dandys. Psali jsme o něm v článku z minulé tiskové konference:

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/rekordni-navstevnost-v-zoologicke-zahrade-brno (28.2.2014)

    Tygřice Satu bude slavit své kulaté narozeniny ještě jednou, za daleko většího diváckého zájmu. V sobotu 29. března ve 13 hodin se mohou návštěvníci zoo těšit na speciální komentované krmení. „Masitý dárek jsme samozřejmě připravili i pro Dandyse. Zatím je velmi plachý, ve výběhu se moc neukazuje a pro žrádlo si chodí až téměř za tmy, kdy je v zahradě úplný klid,“ říká Miloslav Walter. Dandys pohlavně dospěje za dva nebo tři roky, do té doby bude žít v odděleném výběhu.

Poslední týden s Kometou

    Na stejný den – sobotu 29. března v 11 hodin – připravila brněnská zoologická zahrada rozlučkové komentované krmení samičky ledního medvěda Komety. Očekává se velký zájem diváků, přijedou i adoptivní rodiče z HC Kometa Brno. Komentovaná krmení se pak budou opakovat ve stejném čase ještě v neděli a v pondělí. Ve čtvrtek 3. dubna samička odcestuje do Rostova na Donu.

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/kometa-se-uz-pripravuje-na-cestu (18.3.2014)

    „Věřím, že se nám Kometu podaří nalákat do bedny na její oblíbený rybí tuk a nebudeme ji muset uspat, to je pro zvíře vždy velmi nepříjemné,“ říká chovatel Jaroslav Jasínek. Jejím novým domovem bude Zoologická zahrada v Rostově na Donu. Pro lední medvědy tam loni postavili novou expozici, vhodnou i pro odchov mláďat. „Kometa bude pohlavně dospělá přibližně v pěti letech, zatím bude žít samostatně. Rostovští chovatelé do ní vkládají velké naděje na založení nové chovné linie. Její bratr Nanuk zatím zůstane s matkou Corou v Brně, odjet by měl koncem léta do ukrajinského Nikolajeva,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka.

Roztomilý soused

    V závěru roku 2012 jsme v BrnoŽurnálu psali o novém přírůstku brněnské zoo – vzácném varanu komodském.

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/z-prahy-pricestoval-vzacny-prirustek (20.12.2012)

    Varan má teď v Tropickém království nového souseda. Ve středu 26. března odpoledne přicestoval do Brna jedenáctiletý mravenečník čtyřprstý Jaris. Narodil v německém Dortmundu a poté žil několik let v Zoologické zahradě v Olomouci, kde mravenečníky úspěšně odchovávají. Je několikanásobným otcem i dědečkem, své potomky bychom našli nejen v Dortmundu a v Olomouci. V Brně mu přidělili zajímavého spolubydlícího: v expozici přebývá společně s hlodavcem kuandu (urzon kanadský, Erethizon dorsatum). „Jejich soužití je zatím bezproblémové, vypadá to, že si budou rozumět,“ říká chovatel Michal Balcar.

    Mravenečník čtyřprstý (Tamandua tetradactyla) – zvaný též tamandua nebo mravenečník stromový – je samotářské zvíře. Ve své domovině v Jižní Americe se živí termity, mravenci a včelami. Má velmi silné drápy, které používá nejen ke své obraně, ale i k rozbíjení hmyzích hnízd. Dospělí mravenečníci váží až 8,4 kilogramu, rozdíly ve velikosti samce a samice jsou nepatrné.

    Stáli jsme u expozice a netrpělivě čekali, jestli Jaris vystrčí hlavu ze svého úkrytu. Ošetřovatelka přinesla misku s oblíbenou potravou (má prý rád vařené drůbeží maso, ovesné vločky, banány a vaječné žloutky). Neodolal… a předvedl se v plné kráse. Je nádherný! Až budete v zoo, určitě se v Tropickém království zastavte. Jaris se pro svůj zjev i chování dozajista stane miláčkem návštěvníků.

>>><<<

    Brněnská zoologická zahrada začíná „nabírat“ jarní barvy, přichází jedno z nejkrásnějších období roku. Příroda se probouzí k novému životu. Zájem o zoo je zatím výrazně větší než v předchozích letech. Příznivé počasí doslova láká, aby se lidé přišli podívat. Například minulou sobotu na Mniší horu zavítalo tři a půl tisíce návštěvníků. Děti jsou u některých klecí a výběhů doslova jako u vytržení. Díky hezkému počasí úspěšně pokračuje i výstavba tří nových expozic… a přijdou i další příjemná překvapení. A že jich letos ještě bude!

JAROSLAV BOBEK

 

Vlevo: Samice tygra sumaterského Satu si jde pro svůj narozeninový balíček. – Vpravo: Mravenečník Jaris.

Foto: Tomáš Dvořák a Jaroslav Štěpaník

 

Z dubnového programu Zoo Brno:


Ptačí den
1. duben 2014, 9:00–12:00

    Soutěž „Den ptactva pro školy“. Soutěžící školáci s doprovodem a všichni nositelé ptačích příjmení budou míst vstup zdarma. Předem přihlášená čtyřčlenná družstva druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií s doprovodem mají sraz v 9.15 hodin v promítacím sále správní budovy.

Velikonoční pondělí aneb Pomlázka v zoo
21. duben 2014, 9:00–18:00

    Zábavná soutěž pro nejmenší s názvem „Hledej vejce“, velikonoční stezka pro školáky, pohádka pro všechny, jarní zoomimina a komentovaná krmení oblíbených zvířat.

Oslavy Dne Země
26. duben 2014, 13:00–17:00

    Malí návštěvníci si mohou zasoutěžit na několika stanovištích v areálu zoo. Soutěže pro ně připravili studenti Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. V rámci akce budou vyhlášeni vítězové výtvarné a literární soutěže ke kampani Evropské asociace zoologických zahrad „Od pólu k pólu“.