Jihomoravští hasiči usilují o umístění v soutěžní anketě

19.10.2018 15:15

    Až do půlnoci 25. října může veřejnost v hlasování rozhodnout o vítězích letošní soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Do osmého ročníku této akce, která vznikla v Brně, se letos přihlásilo 170 kolektivů, z toho 101 hasičských sborů a 69 zásahových jednotek. Přihlášky posuzovala odborná porota, složená z profesionálních i dobrovolných hasičů. Zatímco u přihlášek jednotek porotci hodnotili zejména kvalitu a profesionalitu zásahů, u přihlášených hasičských sborů posuzovali zejména jejich preventivní, výchovné a společensko kulturní akce.

    Osmý ročník ankety byl při příležitosti 100. výročí vzniku Československa rozšířen o zapojení dobrovolných hasičů do projektu Stromy svobody, které byly vysazovány před 100 lety a právě dobrovolní hasiči byli už tehdy často u toho. Letos tak hasiči vysadili téměř stovku nových lip.

    Pro závěrečné hodnocení ankety organizátoři s rozdělili republiku na pět územních celků. V každém z nich porotci doporučili do finále pět zásahových jednotek a pět sborů dobrovolných hasičů. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.

    V kategorii zásahových jednotek o prvenství v regionu usiluje mj. jednotka z Letovic na Blanensku. Její členové loni v červenci vyjížděli na místní vodní dílo k záchraně člověka, který se z převrácené plachetnice po silné bouřce ocitl ve vodě a hrozilo mu utonutí. Protože nepříznivé počasí neumožnilo vzlet vrtulníku s profesionálními záchranáři, dobrovolní hasiči jachtaře vytáhli z vody a zajistili i převrácenou plachetnici, která byla zhruba 400 metrů od břehu.

    O umístění v anketě soutěží také jednotka dobrovolných hasičů z Prušánek na Hodonínsku. Ta v červenci 2017 vyjížděla k požáru rodinného domu v Moravské Nové Vsi.

    Jednotka na místo vyjela ve čtvrté minutě od vyhlášení poplachu a k požáru dorazila jako první. Z oken jednopodlažní budovy šlehaly plameny. Hasiči okamžitě zahájili hašení objektu a před příjezdem dalších jednotek vypnuli také přívody energie do budovy. Požár se podařilo uhasit do dvaceti minut.

    Jednotka dobrovolných hasičů ze Strážnice na Hodonínsku loni v červenci zasahovala u dopravní nehody u obce Vnorovy. Jednalo se o čelní střet dvou aut, v nichž cestovalo celkem pět osob. Dvě z nich hasiči vyprostili z havarovaných vraků. Bilance nehody byla tragická čtyři lidé zemřeli. Jednotka také aktivně pomáhala při resuscitaci těžce zraněných a při nakládání zraněné ženy do vrtulníku ZZS.

    O přízeň veřejnosti v hlasování usilují společně s jihomoravskými hasiči také hasiči z Kraje Vysočina. Hasiči z Bobrové přihlásili svůj zásah k likvidaci požáru velkokapacitního seníku v obci Řečice. Hasiči z jednotky SDH Jimramov přihlásili zásah z července 2017 k záchraně dítěte, které spadlo do studny před místním nákupním střediskem.

    V kategorii hasičských sborů hasiči z Lomničky na Tišnovsku přihlásili vzdělávací program, který připravili pro klienty chráněného bydlení ve Skryjích. Cílem bylo naučit je, jak se chovat v krizových situacích, aby např. věděli, co jsou to tísňové linky nebo jak se chovat při evakuaci. V praktické části jim předvedli zásahovou techniku i dýchací přístroje.

    Hasiči z Babic nad Svitavou se v anketě prezentují soutěží Babický záchranář, která má za sebou již čtyři ročníky. Tato netradiční soutěž v záchranářských disciplínách je svým zaměřením unikátní v rámci kraje i republiky. Cílem je přiblížit soutěžním družstvům reálné situace, se kterými se mohou při řešení mimořádných událostí setkat.

    Hasiči ze Šlapanic do ankety přihlásili svoje preventivní, ekologické i kulturní akce, při nichž nechybí ani charita. Jedná se například o karneval na ledě, pomlázkovou zábavu, populární netradiční soutěž Hasičina nejen dřina, Rosťův country večer, Šlapanické slavnosti. Již třetím rokem na všech těchto akcích sbírají do speciálních krabic víčka od PET lahví. Ta pak odevzdávají na sbírku. Od letošního roku si také půjčují žlutý kontejner na plasty, kterých je z takových akcí nejvíce. Tento odpad na místě třídí a motivují k tomu i návštěvníky.

    Pomáhejte s hasiči je název adventní sbírky, kterou se v anketě prezentují členové sboru dobrovolných hasičů z Křepic na Břeclavsku. Jde o sbírku nových hraček pro děti z Fakultní dětské nemocnice Brno, které musí trávit vánoční období v nemocnici. Za podpory Obecního úřadu Křepice, okolních podnikatelů i místních občanů se vždy podaří vybrat velké množství hraček, ale i technického vybavení potřebného pro chod oddělení, které nejsou standardem (monitoringy dechu a chůvičky).

    Hasiči z Velké Bíteše v Kraji Vysočina se do ankety přihlásili s akcí Bítešský dětský den. Prvního ročníku se účastnilo okolo 300 dětí. Po sedmi letech se počet registrovaných malých návštěvníků zdvojnásobil. Akce je určena pro mateřské školy a 1. stupeň ZŠ. Bítešský den dětí je natolik vyhlášený, že jej navštěvují i mateřské školky z okolí. SDH Velká Bíteš připravuje statické a dynamické ukázky složek integrovaného záchranného systému a každoročně mění program.

    O závěrečném pořadí jednotek i sborů rozhoduje do 25. října veřejnost v internetovém hlasování a pomocí SMS. Podrobnosti k oběma formám posílání hlasů zájemci najdou na webu www.adhr.cz. První tři jednotky a sbory v každém regionu získají finanční odměny 80, 50 a 40 tisíc korun a věcné odměny v podobě hasičské techniky – vysílacích stanic a motorových pil.  (jh)