Vzkaz ze zábavního vědeckého parku VIDA!:

Jsme rádi, že nás máte rádi

22.11.2017 16:10

    Zábavní vědecký park VIDA! zanedlouho oslaví 3. narozeniny. Bilance za uplynulé tři roky je velice radostná: 3 800 programů pro školy, 3 540 představení se zábavnými pokusy, 225 externích akcí, 550 programů pro rodiny, 39 příměstských táborů, 19 večerních party, 11 dočasných výstav, nespočet hodin vylepšování interaktivních exponátů. Je toho opravdu hodně, všechno se nedá vyjmenovat. V uplynulých třech letech sem zavítalo 710 tisíc návštěvníků.

    „Naši nabídku neustále rozšiřujeme,“ říká ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter. „Loni k nám přišlo 235 tisíc lidí, letos jich bude ještě o 15 tisíc víc. Objevovat, jak funguje svět kolem nás prostřednictvím hravých expozic, lidi zkrátka baví.“ Ve VIDA! hostili tři dočasné výstavy – Klamárium, Hlavolamy a Cirkus Mechanikus. Veškeré výukové programy pro střední školy a druhý stupeň základních škol jsou schopni uvádět v českém i anglickém jazyce, některé nabízejí i v úpravě pro nevidomé a slabozraké. Mimořádný úspěch měl nedávný festival kutilství Bastifest, návštěvníci se do pavilonu málem nevešli. „Za mimořádný úspěch považuji vítězství našich performerů v celoevropské soutěži Science me! v německém Hannoveru,“ dodává ředitel.

    Dospělí návštěvníci oslaví 3. narozeniny zábavního vědeckého parku na večerní party VIDA! After Dark v pátek 1. prosince. Hned poté je na programu Narozeninový víkend pro rodiče s dětmi. Ve Víkendových labodílnách si zájemci mohou vyrobit instantní sníh nebo šumivou kouli do vany, vše s vůní Vánoc.

    Bohatý předvánoční program zpestří i nová show v Divadle vědy. „V pořadí deváté autorské představení se jmenuje Kolo,“ informuje manažer Sven Dražan. „Letos uplynulo 200 let od doby, kdy německý lesník Karl Drais vynalezl takzvanou draisinu – kolo bez pedálů, které je považováno za předchůdce dnešního bicyklu.“ Adam Pilgr a Roman Štěpánek nám předvedli několik ukázek. Show je velice hezká a vtipná, malí i poněkud odrostlejší návštěvníci se mají na co těšit.

    Lukáš Richter připomíná, že ani ve čtvrtém roce existence zábavního vědeckého parku VIDA! nechtějí složit ruce do klína. Mnozí návštěvníci přicházejí opakovaně, chtějí vidět neustále něco nového. V příštím roce se vedle pavilonu objeví první tři tematicky laděné „ostrůvky“ venkovní expozice (zvuk, voda, pohyb), postupně se rozšíří kolem celé budovy. „Podle hotového architektonického návrhu počítáme s řadou přírodních prvků, které umocní relaxační dojem celého prostoru. Venkovní expozice se tak stane příjemným protipólem k rušivému prostoru uvnitř,“ vysvětluje manažer Ondřej Hlouša.

    Velkým lákadlem bude bezpochyby šifrovací hra VIDAMISE v noci z 23. na 24. února 2018. Na 200 čtyřčlenných kolektivů čeká spousta různých hádanek, rébusů a dalších zapeklitých úkolů. Po úspěšných 3D filmech Pidiobři a Divoká Afrika přijde na řadu další snímek z produkce BBC Predátoři se zdařilým dabingem herce Hynka Čermáka. A určitě prý se objeví také VIDA! Roboti.

    Zábavní vědecký park VIDA! patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce jižní Moravy. Řečeno slovy jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka – spojuje se zde zábava, výuka a zájem o přírodovědné a technické obory. Kraj podporuje vědu a výzkum dlouhodobě, i do budoucna lze počítat s dalším rozšířením expozic. VIDA! má vždy zelenou.  (jbo)

 

Roman Štěpánek a Adam Pilgr (zleva) předvádějí ukázky z nové zábavné show Kolo.

Foto: Jaroslav Bobek