Na vernisáži se tentokrát povídalo, zpívalo i tančilo

Každý něco přimaloval, o nápady nebyla nouze

17.03.2018 09:20

    Roztančená vernisáž „Andělé v nás“ – to zní přinejmenším zajímavě, takovému pozvání nelze odolat…

    Vstoupíte dovnitř a rázem vás pohltí umění. Nádherné obrazy, hudba, zpěv, i na tanec došlo. A všude plno dobrých přátel. Výstavní prostor v 3. patře brněnského obchodního centra Letmo je pro podobné akce jako stvořený. Aneta Horská, autorka projektu Tam, kde svítí maják, už tady uspořádala několik zajímavých setkání. Tentokrát přizvala malířku Anitu Steinocherovou. Velkoformátová plátna z její abstraktní tvorby působí velkolepě, emocionálně…

Ukázky vystavených obrazů.

    Anita Steinocherová se narodila v Moravském Krumlově, nyní žije v Říčanech, má ekonomické a pedagogické vzdělání. Svůj první obraz namalovala v prosinci 2011. Dceři chtěla věnovat originální dárek k narozeninám. Neměla žádné teoretické znalosti ani praktické zkušenosti, koupila si barvy, sololitovou desku a pustila se do díla. Od té doby maluje. Před třemi lety, v souvislosti s její výstavou „Harmonie barev“ ve Vinné galerii v Brně, napsala na internetu: „Obrazy mě dělají šťastnou… Jsem úplný samouk, maluji intuitivně, s obrazy v hlavě usínám a s nimi i vstávám, miluji tuto práci.“ K tomu netřeba cokoliv dodávat.

    Zdá se, že paní Anita je nadána všemi múzami. Věnuje se i dalším uměleckým oborům – zpívá, tančí, hraje divadlo, píše básně, umí hrát na kytaru. Je nesmírně citlivá, temperamentní, vše kolem sebe řeší intuitivně. Což koneckonců prozrazují i její malby. Jsou abstraktní, možná i trochu expresivní, vyjadřují prožitky, které dokázala přenést na plátno. Do každého obrazu vkládá kousek svého „já“. Dosud jich namalovala 280, zúčastnila se více než 20 výstav. V poslední době se pokouší také o figurální tvorbu. V Letmu vystavuje věrné reprodukce velkoformátových pláten. Originály byste našli v její galerii v Kopečné ulici 33 v Brně.

    Na vernisážích se většinou povídá, hraje, někdy i zpívá. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Zazpívat přišli Aneta Horská, Pavel Štěpánek, Richard Harabus, Milan Voldřich a Ondřej Herman, s chutí se přidala i autorka vystavených obrazů. Akce pod hlavičkou projektu Tam, kde svítí maják postupně vcházejí do povědomí širší veřejnosti. Lákají nejen náhodné zákazníky obchodního centra Letmo, ale i spoustu příznivců, kteří se o nich dozvídají na Facebooku či z vyprávění svých přátel a známých.

Přijď a něco přimaluj, nápadům se meze nekladou. – Vpravo: Anita Steinocherová, autorka vystavených obrazů.

    Obrazy Anity Steinocherové můžeme v současné době vidět i v brněnské Galerii Titanium. Společná výstava s olomouckým malířem Davidem Jemelkou potrvá do 3. dubna. Vernisáž v Titaniu se poněkud odlišovala od těch, na které jsme běžně zvyklí. Na jednom stojanu bylo bílé plátno. Anita s Davidem začali malovat přímo na vernisáži, vzápětí se připojili i někteří z návštěvníků. Nedokončený obraz je nyní ve výstavním prostoru obchodního centra Letmo. Každý z účastníků vernisáže mohl opět něco přimalovat. Všichni „spoluautoři“ se na plátno podepsali.

    Ve čtvrtek 5. dubna přispějí ke společnému dílu, tentokrát už naposled, návštěvníci Galerie Žlutý kopec v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. Anita Steinocherová, autorka projektu s příznačným názvem „Přijď a něco přimaluj“, tam uspořádá svoji další výstavu „Duše v obrazech“. Každý z účastníků vernisáže může i tentokrát zanechat na kolektivním díle svoji nesmazatelnou stopu. Anita poté obraz dokončí ve své Galerii Kopečná. V dohledné době bude následovat dražba, jejíž výtěžek je určen pro nemocné spoluobčany. Umění a pomoc bližnímu se tak spojí v jednolitý celek...

    Výstava „Andělé v nás“ v obchodním centru Letmo bude přístupná od 19. do 28. března, vždy od 14 do 18 hodin. V neděli 18. března odpoledne se děti pobaví na karnevalu „Zvířátka aneb Život v džungli“. Přijde i kouzelník Mišuge. O týden později je na programu malé interaktivní představení „S knížkou pod peřinou“. S dětmi si přijdou povídat Anča (Aneta Horská) a Janek (Jan Vencovský). Chybět nebude ani malé loutkové divadélko.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor