Chovatelé z brněnské zoo si prohlédli budoucí domov lední medvědice

Kometa se už připravuje na cestu

18.03.2014 14:40

    Když se před časem objevila v tisku zpráva, že brněnská lední medvědice Kometa odcestuje v závěru léta do Zoologické zahrady v Rostově na Donu, spustili někteří lidé doslova hlasitý pokřik. Proč by se měla stěhovat právě tam? Na Facebooku přinášeli „zaručené“ zprávy o neutěšených poměrech v tamní zoo, o nevyhovujícím výběhu a špatném zacházení, které ji v Rostově čeká. Pracovníci brněnské zoo – byť se snažili sebevíc – nestačili uvádět věci na pravou míru.

    Zoologická zahrada v Rostově na Donu je součástí Euroasijské regionální asociace zoo a akvárií (EARAZA) a programu pro chov ledních medvědů. Spolupráce s ní je dlouhodobě oboustranně výhodná. Díky ní máme v Brně medvědy kamčatské, lachtany medvědí a v budoucnu také plameňáky, kteří se stanou součástí nové expozice Africká vesnice. Kde se najednou vzalo tolik zavádějících informací, často i pomluv a polopravd? Proč se některým „milovníkům přírody“ pořád něco nelíbí?

    Světové organizace sdružující zoologické zahrady stanovují jasná pravidla ohledně chovu zvířat. Výběhy bývají většinou betonové, jejich součástí je voda a průhled pro návštěvníky. V Rostově mají nový výběh, v němž sice nejsou umělé skály a vodopád, jako například v Praze nebo v Německu, ale to jsou především prvky pro efekt. Skály medvědi nevyužívají k lepšímu pohybu, ve vodopádu se nekoupou…

    Snažili jsme se najít odpověď na otázku: Vědí pracovníci brněnské zoo, jak to v Rostově opravdu vypadá, co je na těch „zaručených“ zprávách pravdy? Tisková mluvčí zoologické zahrady Monika Brindzáková přislíbila, že vše potřebné zjistí a bude nás informovat. Dnes od ní brněnští novináři obdrželi aktuální tiskovou zprávu.

    Jak to tedy je?

    Pracovníci brněnské zoo si v minulých dnech prohlédli prostředí, do něhož se mladá medvědice nastěhuje. „V Rostově na Donu jsme se na vlastní oči přesvědčili, že tam jsou výborné podmínky pro odchov medvědů nejen díky novému velkému výběhu s obrovským bazénem," říká ředitel MVDr. Martin Hovorka, Ph.D. "Mají tam i další výběh, který poslouží k aklimatizaci Komety po příjezdu, a také chovnou ubikaci, kde bude medvědice s mláďaty, až se někdy v budoucnu stane matkou. Reprodukce bude schopná přibližně v pěti letech a my jen doufáme, že se stane stejně úžasnou matkou jako naše Cora, a její potomci budou ozdobou některé z dalších zahrad.“ Vzhledem k tomu, že někteří lidé vyslovují pochybnosti o kvalitě výběhu, byly s vedením Zoo Rostov na Donu dohodnuty ještě některé další dílčí úpravy. Doplněny budou především – odborně řečeno – enrichmentové prvky, tedy nejrůznější zábavná hrací zařízení pro ukrácení dlouhé chvíle zvířat.

    Chovatelé z Rostova na Donu jsou na příchod mladé medvědice dobře připraveni, proto se její transport neuskuteční až v létě, jak se původně plánovalo, ale už v průběhu měsíce dubna. Další důvod pro dřívější odjezd je ryze technický – pozdější transport by byl finančně i logisticky náročnější. Medvědice nyní váží asi 100 kilogramů. Bude převezena v menší přepravní bedně, což jí umožňuje cestovat běžným letadlem bez více přestupů. Větší zvířata je třeba přepravovat ve velkých bednách, které se nevejdou do běžných letadel. Musejí tedy cestovat s několika přestupy a jejich přeprava se protáhne třeba až na tři dny.

    Na lední medvědy Kometu a Nanuka jsme všichni hrdí. S napětím jsme je sledovali už od narození… a vlastně ještě předtím, přes kamery umístěné v porodním boxu. Návštěvníci zoo si je zamilovali. Svědčí o tom i komentáře na Facebooku Zoologické zahrady a stanice zájmových činností Brno: „Naše poklady, velice je milujeme. – Každý den je pozoruju, obrečím to, až budou muset odejít. – Jsou to naše milované dětičky. – Krasavci, uteklo to, škoda, že nemůžou zůstat u nás…“ V Brně opravdu zůstat nemohou. Kometu čeká v rostovské zoo samec z volné přírody, stane se tam zakladatelkou nové chovné linie.

    Za všechny, kteří společně s námi mláďata ledních medvědů sledovali, přejeme oběma, aby se jim dobře dařilo. O Kometě a Nanukovi určitě ještě uslyšíme. Šťastnou cestu!  (jbo)

 

Vizualizace nového domova lední medvědice Komety.