Království Benin

15.04.2017 16:05

    Výstava věnovaná dějinám, kultuře a umění afrického království Benin je uspořádaná k výročí 120 let od britské trestné výpravy do království Benin, na území dnešní Nigérie. V roce 1897 byly beninské bronzy odvezeny jako válečná kořist na území Evropy, kde se uskutečnil jejich prodej do soukromých sbírek a veřejných institucí. Tyto artefakty ovlivňovaly především avantgardní umělce – představitele expresionismu, fauvismu a v neposlední řadě také kubismu.

    Na výstavě jsou představeny beninské bronzové sošky z českých a moravských sbírek, které doposud nebyly nikdy v takové šíři prezentovány. Jsou zde vystaveny nejen bronzové desky a bronzové pamětní hlavy, ale také plastiky hodnostářů, válečníků, léčitelů, hráčů na flétnu a zvířat, jako jsou leopardi nebo kohouti a jejich složitý symbolický význam. Návštěvníci jsou také seznámeni s tradiční technologií výroby beninských bronzových artefaktů a s jejich současnou výrobou v tradičním stylu. Autentické prostředí na výstavě přibližují dva filmové dokumenty – královskou korunovaci a záběry z dílen kovolitců.

    Představení beninských bronzů české veřejnosti znamená výjimečný výstavní počin. Vypráví příběh o africké kultuře, která navzdory koloniálnímu útlaku dokázala prostřednictvím svých uměleckých děl změnit dějiny světového výtvarného umění. Exponáty pocházejí ze sbírek Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea, Národního muzea, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a ze soukromých sbírek.

    Výstava byla zpřístupněna v Paláci šlechtičen MZM, Kobližná 1, Brno. Potrvá do 22. 10. 2017.

Text a foto: Petr Michl