Brno přivítá účastníky konference Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad

Křtiny ledních medvíďat budou 27. dubna

04.04.2013 21:35

    Ve čtvrtek 4. dubna 2013 jsme se konečně dočkali. Ředitel Zoologické zahrady Brno MVDr. Martin Hovorka, Ph.D., novinářům sdělil, že lední medvíďata narozená loni v listopadu absolvovala první veterinární prohlídku. Kromě povinného očkování a čipování veterinář zjišťoval také jejich pohlaví. Do všech sdělovacích prostředků se vzápětí rozletěla strohá tisková zpráva: „Je to kluk a holka, medvědice Cora má první pokračovatelku rodu slavných matek.“ Na tiskovou konferenci přišli také hráči A týmu HC Kometa Brno Jan Hruška a Jakub Svoboda i další zástupci adoptivních rodičů medvíďat z brněnské Komety.

    Mláďata váží asi 13 kilogramů, samička je poněkud menší. Jak jsme se přesvědčili na videu pořízeném při veterinární prohlídce, na mazlení si příliš nepotrpí – prokazují, že jsou skuteční dravci. Matka Cora s medvíďaty se poprvé ukázala návštěvníkům zoo 16. března. O své potomky se pečlivě stará, ošetřovatelé ponechali veškerou výchovu na ní. Zásadou je, aby mláďata získala všechny návyky od matky, nikoliv aby je učil člověk. Ředitel zoo vždy zdůrazňuje, že Cora je výjimečná matka s perfektně vyvinutým mateřským pudem, o medvíďata se příkladně stará. Přibližně za měsíc budou ještě přeočkována, aby účinnost látek byla opravdu dostatečná.

    Novináři chtěli pochopitelně vědět, jaký je zájem návštěvníků o lední medvíďata. Takže si to zrekapitulujme. Můžete sledovat přímý přenos nejen z boxu, ale nyní i z výběhu. Prostřednictvím webových kamer do zoo denně zavítá zhruba 3 000 návštěvníků. Značný zájem vzbudilo hlasování o budoucích jménech medvíďat. Na webových stránkách Zoo Brno a HC Kometa Brno už zaregistrovali více než 33 tisíc hlasů. O prvenství zatím soutěží Nanuk, Rondo, Kometa a Bella. O víkendu se do zoologické zahrady přišlo podívat – i navzdory nepříznivému počasí – asi 3 000 návštěvníků.

    Křtiny ledních medvíďat se uskuteční v sobotu 27. dubna 2013 za přítomnosti adoptivních rodičů i vzácných hostů. Pětiměsíční mláďata pokřtí primátor Statutárního města Brna Roman Onderka a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. Zazpívají herečky Alena Antalová, Ivana Vaňková a čerstvá držitelka Ceny Thálie Hana Holišová, tanec z polárního kruhu předvede skupina Efekt Dance.

    Dodejme jen, že v Evropě v současné době není zoologická zahrada, která mohla předvádět lední medvíďata. Proto neváhejte a přijďte se podívat do zoo na Mniší horu. Snad se už konečně zlepší počasí. Lední medvíďata zde zůstanou rok, možná o něco déle, poté budou přesunuta do jiné zoologické zahrady.

 

O jménech medvíďat můžete stále hlasovat na webu Zoo Brno zde
Na webu HC Kometa Brno hlasujte zde.

Přímý přenos z boxu a výběhu najdete na webových stránkách Zoologické zahrady Brno: https://www.zoobrno.cz/cs/videogalerie/

 

O ochraně vzácných zvířat

    Kromě toho, že Zoo Brno (stejně jako brněnská Kometa) si letos připomíná 60. sezonu, což je jistě pádný důvod k oslavám, žije nyní i přípravami výroční odborné konference Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad EARAZA 2013. Přihlášeno je 160 účastníků ze 14 zemí. Pro zoo i celé Brno to bude veliká událost. Konference si klade za cíl podpořit soudobý trend rozvoje, koordinovat chovy, podílet se na ochraně vzácných a ohrožených zvířat ve volné přírodě a hájit zájmy zoo v daných regionech. Podobná setkání se konají každoročně vždy v jiné zoologické zahradě. Do brněnského hotelu Santon se 26. dubna sjedou zástupci 70 zoologických zahrad z Ázerbájdžánu, Arménie, Estonska, Ruska, Slovenska, Tádžikistánu, Ukrajiny a dalších zemí. Konference potrvá do 31. května 2013.

 

Nová kočka je z Jihlavy

    Až půjdete na návštěvu do Zoologické zahrady Brno, cestou k výběhu ledních medvědů se nezapomeňte zastavit u expozice, v níž se ubytoval nový obyvatel zoo – sameček divoké kočky manul, přivezený v minulých dnech ze Zoologické zahrady Jihlava. Je to noční šelma, proto ho s největší pravděpodobností spatříte zejména ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách. Je docela možné, že se ani nepředvede ve své plné kráse, ale bude jen odněkud nenápadně vykukovat. Manul (Otocolobus manul) obývá kamenité stepi asijské části Ruska, Nepálu a Tibetu ve výškách až 4 800 metrů nad mořem. Je to samotář, loví v noci, za úsvitu a za soumraku.  (jbo)

 

Na tiskovou konferenci přišli i zástupci sportovního oddílu HC Kometa Brno. – Vpravo: Ředitel Zoo Brno Martin Hovorka a tisková mluvčí Monika Brindzáková komentují videozáznam z první veterinární prohlídky ledních medvíďat.  Dole: Záběry z diskuse na tiskové konferenci.

Foto: Jiří Smutný