Kubánská realita

11.12.2014 16:05

    Výkladu poznatků 30 účastníků zájezdu na Kubu (od 17. listopadu do 3. prosince 2014) naslouchali občané na besedě, kterou připravila brněnská pobočka Společnosti česko-kubánského přátelství Lázara Cruze.

    Výletníci levicového i pravicového politického ražení projeli za 15 dnů pobytu polovinu ostrova a najeli přitom na 3000 kilometrů. "Z cesty jsme připravili pro zájemce v Brně výstavu kubánských doutníků, kterých se dělá na tomto ostrově pestrá paleta druhů, chutí i tvarů od velmi levných až po fajnové nebo obrovské v ceně několika tisíc korun," informoval posluchače labužník a sběratel doutníků, podnikatel Vítězslav Klein. Předseda brněnské pobočky SČKP Jozef Štofan vysvětlil, že doutníky jsou po niklu a léčivech třetí největší z Kuby vyvážený artikl – doutníky v hodnotě devíti miliard korun za rok. Nejčastěji putují do Španělska, Francie a Číny, Američané neodebírají nic, protože politici USA bazírují na protikubánském hospodářském embargu. Kubánské doutníky proto odebírají "z druhé ruky" a 92 000 občanů USA si na Kubu jen tak odskakuje při cestě do Mexika nebo jiného sousedního státu (přímé pravidelné dopravní spojení  USA–Kuba je zakázané). Zato Kanaďanů létá na tento karibský ostrov ročně přes milion osob.

    Sběratel už 73 druhů kubánských rumů Milan Carbol z Ústí nad Orlicí na besedě s lidmi popsal návštěvy známých i pamětihodností, např. vily, ve které se natáčel jeden z dílů TV seriálu Třicet případů majora Zemana. Komentoval též promítání diaprojekce obrázků, např. z návštěvy lokality, která vzhledem připomíná krajinu doby třetihor. Nebo jeskyně, které bývaly útočištěm uprchlých otroků či indiánské jeskyně podobné útvarům v Moravském krasu. Zážitek měli účastníci i ze sušárny tabákových listů, z balení doutníků a krokodýlí farmy. Turisticky nejnavštěvovanější je oblast Varadero s prudkým rozmachem turistického průmyslu, už s 65 hotely a pobytem až 25 000 návštěvníků za den (včetně 9 000 Čechů za rok). Všude je vidět rozmach drobného živnostnického podnikání, např. pouličního prodeje, ale projevují se i rozevírající se nůžky mezi polarizujícími se vrstvami velmi bohatých a velmi chudých Kubánců.

    "Staří Kubánci jsou se svým většinou skrovným životem spokojeni. Mladí Kubánci s poznatky z moderní techniky a z tržního hospodářství ve světě čekají od svého života více, než odcházející generace. Rozvíjejí proto podnikání a též tzv. šedou ekonomiku," sdělil své poznatky Štofan. Veřejnost pozval na 27. ledna na výroční členskou schůzi brněnské pobočky SČKP a na 21. února do restaurace Havana v brněnském sídlišti Líšeň, kde bude Kubánský ples, pokud sežene od sponzorů požadovaných 30 000 Kč na jeho zorganizování.  (vž)