Přispějte na chod záchranné stanice a vzdělávacího střediska v Indonésii

Kura Kura – Želvy v ohrožení

03.07.2015 16:45

    Chystáte se do nákupního centra Olympia nedaleko Modřic u Brna? Mám pro vás zajímavý tip. Zastavte se aspoň na chvíli v expozici, kterou zde otevřela Zoologická zahrada a stanice zájmových činností Brno. Seznámíte se s unikátním projektem Kura Kura – Želvy v ohrožení. Pokud jste o této stanici pro záchranu mořských želv v Indonésii dosud neslyšeli, máte nyní příležitost dozvědět se vše potřebné. Výstavu příjemně obohacují a zpestřují autentické indonéské artefakty zapůjčené brněnskou cestovní kanceláří Livingstone.

    Želvy představují zcela ojedinělý výtvor evoluce. Naši planetu obývají bezmála čtvrt miliardy let. Byly svědky vzestupu i pádu dinosaurů, viděly vzlétnout první ptáky, přihlížely vzniku člověka…

    Lidé se zastavují u výstavních panelů a nevěřícně kroutí hlavou. V přelidněné a stále industriálnější jihovýchodní Asii přesáhlo využívání želv všechny limity únosnosti. Nejvíce jim škodí obrovský byznys, boj o zisk podnikavců obchodujících s exkluzivními potravinářskými a lékárenskými výrobky. Obchod se želvami se rozvinul především v Číně. Tamní obchodníci už téměř vyhubili želví populace ve vlastní zemi a postupně je likvidují i u sousedů v širokém okolí. Želvy skladují v otřesných podmínkách. Po týdny je drží bez vody a potravy, infikované bakteriemi a houbami, s háky zapíchnutými v ústech či jícnech. V Číně se každoročně prodá více než 12 milionů želv. Od roku 1997, kdy se bezedný čínský trh začal otevírat světu, vzrostl import z okolních států více než desetkrát. Obchodníci hledají další a stále vzdálenější země, z nichž želvy dovážejí.

    Zásadní význam pro udržení druhového bohatství mořských želv má Indonésie. Na ostrově Nusa Perida funguje už šest let výchovné středisko, které se díky společnému projektu brněnské zoo a indonéské nadace Yayasan Kura-Kura Nusa Perida začíná postupně měnit v rehabilitační centrum. Bude sloužit k léčení želv zabavených nelegálním obchodníkům a následnému vypuštění těchto plazů zpět do moře.

    Jak už bylo řečeno, pašované želvy slouží především ke konzumaci, někdy i k nejrůznějším rituálním účelům místních obyvatel. Často však jen nechtěně uvíznou v rybářských sítích. Většinou bývají ve velmi špatném stavu, s četnými povrchovými i hlubokými poraněními. V rehabilitačním centru jim bude poskytnuta veterinární péče a po vyléčení se dostanou zpět do moře. Odbornou činnost zajistí indonéský veterinář. Pomáhat mu bude jeden technický pracovník, ruce k dílu přiloží i dobrovolníci z řad studentů veterinární medicíny z české a indonéské strany. Rehabilitační centrum na ochranu ohrožených želv se zároveň stane osvětovým a vzdělávacím střediskem pro děti, pedagogy a zahraniční návštěvníky této oblasti.

    Lidé jsou nepoučitelní, mnoho druhů želv přivedli až na hranici vymření. Teď musejí přijít jiné lidé, kteří převezmou odpovědnost za jejich záchranu. „Želvy jsou tady miliony let a dnes je jejich největším nepřítelem, bohužel, člověk. Chceme ukázat, že i z velké dálky se dá pomáhat zvířatům žijícím v Indonésii,“ říká ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. „K záchraně želv mohou lidé přispět i zcela nepatrnou částkou ze své peněženky.“

    Nákupní centrum Olympia jsem navštívil v pátek 3. července, bezprostředně po otevření výstavy. Na dně pokladničky, do níž lidé vhazují své příspěvky, se třpytilo několik kovových mincí, napočítal jsem 115 korun. Přišla maminka s dětmi. Oběma svým ratolestem dala do ruky dvacetikorunu… a kluci ji s velkou radostí vhodili k ostatním, aby – jak sami řekli – zachránili želvičky. Doma mi pak ještě padla do oka zpráva z Facebooku Zoo Brno: „Klobouk dolů! Přesně 861 korun vybralo 33 dětí ze ZŠ Brno, nám. Míru. Jak nám napsala jejich paní učitelka: Doufáme, že tato, byť malá pomoc, bude ku prospěchu, a s radostí jsme se zapojili. Naše děti byly ochotné odevzdat i svoje úspory na záchranu živočišných druhů, což je velmi potěšující.“ Takové zprávy nepotřebují komentář.

    Příspěvky na chod záchranné stanice v Indonésii lze posílat i na bankovní účet číslo 267825941/0300 nebo formou SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS ZACHRANZELVU.

    Výstava v nákupním centru Olympia bude otevřena do 19. července 2015. Pro návštěvníky, kteří sem zavítají v sobotu nebo ve středu odpoledne, je připraven pestrý doprovodný program – soutěže o ceny a nejrůznější vystoupení.

    Spoustu podrobných informací o projektu Kura Kura získají návštěvníci přímo v zoologické zahradě. Není žádným tajemstvím, že na Mniší hoře v Brně-Bystrci o prázdninách očekávají jubilejního sedmnáctimiliontého návštěvníka. Mají pro něho i docela příjemnou cenu – zdarma měsíční pronájem auta Hyundai. Tak přijďte, třeba se štěstí usměje právě na vás.

JAROSLAV BOBEK

 

Foto: autor


Další příspěvky o Zoo a stanici zájmových činností Brno:

Pro školáky i maminky s dětmi

Příroda si sama neporadí, potřebuje pomoc