Kus Itálie

    Pokud se milý čtenář domnívá, že bude řeč o turistických památkách ve vzdálené Itálii mýlí se. Přiblížíme mu kousek historie Moravy u rakouských hranic. Kardinál František Dietrichstein byl začátkem 17. století jako devětadvacetiletý nejmladší ze sboru kardinálů. Po porážce protestantských českých a moravských stavů na Bílé hoře se stal místodržitelem Moravy. Byl dítětem své doby. Na procesí chodil bos, aby se přiblížil prostotě Kristově, vlastní rukou rozděloval maso hladovějícím válečným obětem třicetileté války. Oproti demonstrované zbožnosti, v době třicetileté války v situaci, kdy ve střední Evropě vítězila protestantská vojska, se věnoval v brněnském Dietrichsteinském paláci mladé vdově. Stěžuje si na něj, v diplomatické depeši uložené ve Vatikánském archivu, reprezentant evropské velmoci financující císařskou armádu, španělský velvyslanec Oňata. V Mikulově zanechal Dietrichstein reprezentativní rezidenci na půli cesty mezi Prahou a Vídní – zámek. Přes několik požárů, včetně posledního v roce 1945, kdy shořely kulisy i kostýmy z 18. století vídeňského dvorního divadla a část paleolitických nálezů profesora Absolona z pod Pálavy, je dnes v zámku vedle uměnovědné expozice, knihovny s 11 tisíci svazky, moderně pojatá archeologická expozice nálezů z  táborů římských legií na Jižní Moravě. Legionáři sebou patrně přinesli víno o čemž vypráví nejmodernější a nejrozsáhlejší vinařská výstava v ČR příznačně nazvaná Víno napříč staletími.

    Mikulov má i další klenoty, ispirované vytvářením umělé parkové krajiny dietrichsteinských panství, dle ducha italského manýrismu a baroka. Nově restaurovaný gotický kostel sv.Václava s manýristickým interiérem, kostel sv. Jana Křtitele s freskami prvního profesora vídeňské malířské akademie Maulpertsche, Dietrichsteinskou hrobku s fasádou císařského architekta Fischera z Erlachu. Dominantou Mikulova je Sv. Kopeček s barokními zastaveními Křížové cesty. Jednotlivé kapličky se sochami v podživotní velikosti jsou péčí mikulovské radnice postupně rekonstruovány. Zvláštností Mikulova z 21. století je největší hotel na Jižní Moravě vyjma brněnských hotelů – hotel Galant. Jde o rekonstruovaný objekt bývalého závodu Galant, vyrábějícího galanterii, vybavený nejmodernějšími ekologickými vymoženostmi, jako tepelná čerpadla a rekuperace vzduchu. Komplex hotelu se rozkládá na ploše o velikosti 8000 m2 a nabízí ubytování v celkem 133 apartmánech a pokojích, odkud je výhled na mikulovské panorama připomínající toskánskou krajinu. Nejlepší výhled je se střechy hotelu, kde na ploše 700 m2 je wellnes s bazénem a vířivkami. Má i vlastní vinařství sklízející úspěchy. Tramín červený, polosladký, výběr z bobulí 2008 byl zařazen v Salonu vín ČR mezi TOP 100 vín pro rok 2012. V perspektivě je realizace vinných lázní s koupáním ve vinných výliscích plných vitaminů a s masážemi olejem z vinných zrnek.

    Tradiční příležitostí vychutnat širokou škálu vín z vinařství celé Jižní Moravy je mikulovské Pálavské vinobraní, odehrávající se 6.–9. září 2012, s historickým průvodem krále Václava IV. s královnou, jíž představuje Chantal Poulain, s bohatým kulturním programem šermířů, divadel a hudebních souborů. (vp)