Lední medvědi budou mít obnovený výběh

01.03.2019 13:25

    Kdo nebyl několik let v brněnské zoologické zahradě, nestačí se divit, kolik nových expozic i zvířat přibylo. Připomenu alespoň dva páry lvů konžských v nové expozici na vrcholu Mniší hory. Mezi příjemná zlepšení patří dřevěné tabule se zajímavými informacemi o zvířatech, nemluvě o reprezentativní expozici Beringia, o tygrech. V současné době se staví rozsáhlý a pro návštěvníky naprosto nevídaný výběh lidoopů, jeho výstavba má bohužel skluz nezaviněný však zoology.

    Ředitel Zoo Brno Martin Hovorka informoval novináře o přípravách na úpravu expozice ledních medvědů. V současné době ji obývá jen medvědice Cora, kterou do zoo přivezli v březnu 2000 z Petrohradu, kde se o dva roky dříve narodila. Její výběh již neodpovídá současným požadavkům, pochází z roku 1959. Původně byl určen medvědům hnědým a patřil k nejmodernějším výběhům, dnes je návštěvníky hodnocen – ve srovnání třeba s výběhem tygrů nebo medvědů kamčatských – jako jeden z nejhorších. Vedení zoo plánuje zvětšit ledním medvědům jezírko ve spodní části, aby mělo hloubku až dva metry a plochu zvětšenou minimálně na 60 čtverečních metrů, jak vyžadují současné mezinárodní normy.

    Před zahájením rekonstrukce proběhnou zkušební vrty, protože celý výběh leží ve svahu na skále, potom se zvolí další postup. Nejdříve ovšem bude více než o dvojnásobek rozšířen odstavný výběh, kam bude Cora přesunuta v době výstavby hlavní expozice. Neměla by se tam cítit špatně, sousedící odstavný výběh, který návštěvník nyní nevidí, se zvětší více než dvojnásobně.

    V obnoveném hlavním výběhu budou betonové zdi ošetřeny speciálním nanonátěrem proti plísním, řasám apod. Dosavadní šedivý nebo plísněmi zbarvený beton bude oživen kresbou ledovce. Z nynějších 260 metrů čtverečních budou mít lední medvědi o 90 metrů více a návštěvníci je budou lépe vidět ještě z plánované spodní vyhlídky na levé straně při pohledu shora. Celkové náklady si vyžádají zhruba jeden milion korun, z toho tři čtvrtiny padnou na bazén. Hotovo by mělo být v příštím roce, nové úpravy naváží na expoziční celek Arktida.

    Do složité problematiky rekonstrukcí výběhů patří nový partner pro Coru po zahynuvším Umcovi, s nímž měla samečky Billa a Toma v roce 2007, v roce 2012 samičku Kometu a samečka Nanuka a o tři roky později samičku Noriu. Podle ředitele Hovorky má Cora dobré genetické vybavení na mláďata, vždyť její babička porodila ještě vloni. Brněnská zoo měla možnost přijmout nového partnera pro Coru, ale to by mělo zásadní podmínku – přerušení chovu velmi oblíbených medvědů kamčatských. Právě tam by se museli lední medvědi přesunout. Návštěvníci by absenci hnědých huňáčů určitě odmítli a jejich výběh není ani pro lední kolegy vhodný. Problém je složitější, jiný nápadník by měl být přivezen v příští zimě a teprve potom se rozhodne o jeho dalším pobytu. To už bude nový a pěknější výběh.  (tr)

 

Hrátky páru ledních medvědů. (Ilustrační foto: Zoo Brno)