Vánoční smrk pro zvířata a charitativní jarmark na Mniší hoře

Lední medvědice Cora je opět matkou

26.11.2015 18:25

    Na pravidelnou tiskovou konferenci do brněnské zoologické zahrady tentokrát zavítal náměstek primátora města Brna Martin Ander. S novináři diskutoval o investičních záměrech pro rok 2016. Za hlavní úkoly označil vybudování expozice lvů, úpravu venkovního výběhu šimpanzů, podporu moderních herních a vzdělávacích prvků pro návštěvníky zoo a přechod na zdravější nekuřácké prostředí.

    Brněnská zoo chce veškeré projektové požadavky související s vybudováním expozice lvů zvládnout do jara 2016, hned poté se mohou rozběhnout stavební práce. Město Brno počítá, že do této akce investuje přibližně 12,5 milionu korun. Úprava venkovních výběhů šimpanzů si vyžádá 19 milionů korun. Tyto částky jsou však předběžné, vše závisí na tom, jak dopadne výběrové řízení firem, které se budou na těchto investičních akcích podílet.

    Na základě rozhodnutí Rady města Brna bude od ledna v areálu zahrady vytvořeno nekuřácké prostředí. Pro ty, kteří se bez svého zlozvyku nedokáží obejít, budou v první fázi zřízena čtyři a později ještě další tři místa. Náklady na vybavení kuřáckých koutků se podařilo zredukovat na 250 tisíc korun. Ušetřené finance zoo použije pro nové herní prvky na dětská hřiště v areálu. Pro hlavní sezonu je připravena atraktivní šifrovací hra, která představí zábavnou formou chovatelskou koncepci Zoo Brno a další novinky pro milovníky moderních technologií. To by mělo návštěvníkům umožnit přístup (například prostřednictvím mobilních telefonů) k zajímavostem o zvířatech a zoologické zahradě.

    Novináři se rovněž zajímali, jestli se něco změnilo v souvislosti s parkováním vozidel v blízkosti zoologické zahrady. Martin Ander konstatoval, že situaci by mělo v krátké době vyřešit rozšířené parkoviště v ulici Palcary (vedle zahradnictví Čtyřlístek). Pozemek patří městu, neměly by zde vzniknout žádné komplikace, na parkoviště by se vešlo asi 300 aut. Ve střednědobém výhledu je však nezbytné vybudovat nový vstup do zoo (od silnice vedoucí do Kníniček) a dlouhodobě uvažovat o dalších možnostech přístupu do areálu.

Přímý přenos bude už příští týden

    Lední medvědice Cora porodila po třech letech své další mládě. Stalo se tak v sobotu 21. listopadu 2015 před čtvrtou hodinou ranní. Hned poté si odnesla malého potomka z výběhu do porodního boxu a – zdá se – pečlivě se o něj stará. Z videozáznamu se ozývá typický zvuk kojení, připomínající startování traktoru. Mládě dostává z prvního mléka nezbytné látky pro získání imunity. Medvědí rodinu teď čeká rizikový měsíc. „Už při minulém porodu jsme se rozhodli, že nebudeme Coru nikterak omezovat v pohybu, v posledních týdnech byla stále volně ve výběhu. Do boxu jsme jí připravili dostatek slámy na případný porod. Má zabezpečený i přísun vody. Kde mládě přivede na svět, jsme nechali na ní. To se ukázalo jako dobré řešení, protože ona je opravdu výborná matka,“ vysvětluje ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. Samec Umca je nyní v záložním výběhu.

    Cora se teď nebude od mláděte několik týdnů vzdalovat. Chovatelé se k medvědí rodině poprvé přiblíží až v únoru příštího roku. Medvědice začne opět přijímat potravu a uskuteční se první veterinární prohlídka mláděte. V nejbližších třech měsících potřebují absolutní klid, proto je nyní pro návštěvníky uzavřena cesta kolem výběhu.

    Příznivci brněnských ledních medvědů budou mít možnost sledovat první přenos z porodního boxu Cory při slavnostním rozsvícení vánočního stromu v neděli 29. listopadu v sále správní budovy od 13 do 16 hodin. On-line přenos na webových stránkách www.zoobrno.cz bude spuštěn v příštím týdnu.

>>><<<

    Za poslední rok se ve světových zahradách narodilo 22 mláďat ledních medvědů, úspěšně bylo odchováno pouze šest: v japonské Ósace, v německém Rostocku, v nizozemském Rotterdamu (2) a v Moskvě (2). Před několika dny se narodila čtyři mláďata v Kanadě a USA, bohužel dvě po porodu uhynula, další dvě se místní chovatelé snaží odchovat uměle.


    Poslední listopadová a zároveň první adventní neděle přivítá návštěvníky zoo ve sváteční atmosféře, umožní jim setkat se s oblíbenými zvířaty, vyzkoušet si výrobu vánočních ozdob a pomoci potřebným. „Letos jsme se rozhodli pozvat několik neziskových organizací a uspořádat charitativní jarmark,“ říká vedoucí útvaru vnějších vztahů Michal Vaňáč. „Návštěvníci si budou moci nakoupit dárky a zároveň podpořit UNICEF, Práh, Velvet smile, Tyflocentrum, ONKA a poděbradský útulek pro psy.“

    U lachtanů medvědích, tygrů sumaterských a lemurů kata se uskuteční komentovaná krmení v dárkovém balení. Program na pódiu před Beringií zaplní zpěv vokální dívčí skupiny 4tetky a děti z folklorního souboru Jánošíček, Připraveny jsou i soutěže s HC Kometa Brno. Na závěr zazpívá Madalena Joao, která v 16 hodin rozsvítí spolu s náměstkem primátora města Brna Martinem Anderem sedmimetrový vánoční smrk pro zvířata. Zoologické zahradě ho věnovaly Lesy města Brna.

    Děti, které v období od 1. do 23. prosince přinesou vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobu, budou mít v ten den vstup do zoologické zahrady zdarma. To se vyplatí, tak přijďte…  (jbo)