Štědrý den a Nový rok v brněnské zoologické zahradě

Letos s rekordní návštěvností

18.12.2014 18:20

    Právě končící rok 2014 byl pro brněnskou zoologickou zahradu velice úspěšný. Podařilo se dokončit několik větších akcí – voliéru orlů bělohlavých, průchozí expozici klokanů a Africkou vesnici. Opravy se dočkalo i 700 metrů cest, které byly ještě donedávna v nevyhovujícím stavu. Nové expozice lákají spoustu návštěvníků. Letos jich do zoo přijde přibližně 270 tisíc, tedy výrazně víc než v roce předchozím. Rekord v návštěvnosti zřejmě padne o vánočních svátcích. V posledních letech totiž přibývá těch, kteří si na Štědrý den či Nový rok nenechají ujít komentovaná krmení zvířat.

    V Zoo Brno se letos narodilo více než 220 mláďat. Největší pozornosti návštěvníků se těšila čtyřčata rysa kanadského, žirafí samička Naomi, velbloudí slečny Stella a Bella a trojčata kočky pouštní. Po osmi letech se podařilo odchovat dva jeřáby mandžuské. Plodný rok byl i ve výbězích jaků a bizonů – v obou se narodilo po čtyřech mláďatech. Webové stránky Zoo Brno zaznamenaly 470 tisíc návštěv, příspěvky na Facebooku si prohlíží a komentuje 15 tisíc fanoušků. Příměstské tábory pořádané zoologickou zahradou navštívilo více než 200 dětí. Zvláště vydařený byl Den přírodních věd, ale také Halloween a slavnosti spojené s otvíráním nových expozic.

    O letošní bilanci brněnské zoo se podrobněji dočtete v nedávno publikovaném rozhovoru s ředitelem Martinem Hovorkou: Nejdůležitější je spokojenost a pohoda návštěvníků.

Novoroční překvapení

    Novinkou příštího roku bude wi-fi připojení a zoo rozhlas. Připojit se k wi-fi síti bude možné už od 1. ledna, návštěvnický informační rozhlasový systém začne fungovat od února 2015. Bezdrátové připojení k internetu mohou návštěvníci využívat v okruhu až 50 metrů od všech pavilonů v areálu zahrady (Dětská zoo, Africká vesnice, Beringie, Tropické království, Exotárium, restaurace U Tygra, pavilon opic, správní budova i vstupní pokladny – celkem na dvanácti místech). Připojení s názvem WIFI-ZOO-FREE bude bezplatné a bez omezení heslem. Na stejných místech je instalován i rozhlasový systém, který poslouží k lepší navigaci návštěvníků v areálu zahrady, k informacím o právě probíhajících akcích v zoo a také k nouzovým hlášením.

Dred si zvyká na nové prostředí

    Tento týden přicestoval do Zoo Brno osmiměsíční samec dvouhrbého velblouda. Pochází z polské Lodže, jmenuje se Dred a nahradí šestnáctiletého Rómea, který se nedávno vrátil do Vyškova. Dred je velice klidný, polští chovatelé ho naučili chodit na ohlávce, což se hodí zejména při manipulaci se zvířaty při veterinárním vyšetření, transportech a podobně. Samec se zatím aklimatizuje v novém prostředí samostatně, k samicím bude připojen v nejbližší době. Brněnská zoo chová dvouhrbé velbloudy úspěšně už od roku 1963. Ve výběhu jsou nyní tři samice a půlroční mládě Bella.

Komentovaná krmení zvířat

    Jak už bylo řečeno, i letos o svátcích jsou pro návštěvníky připravena oblíbená komentovaná krmení zvířat. Na Štědrý den bude zoo otevřena od 9 do 14 hodin (poslední vstup je možný ve 13 hodin), na Nový rok ji můžete navštívit od 9 do 16 hodin (poslední vstup je v 15 hodin). Komentovaná krmení začnou po oba dny u sumaterských tygrů (9.30), následují lední medvědi (10.15), velbloudi (11.30), papoušek nestor kea (12.00) a bizoni (12.30). Otevřena bude i Dětská zoo a zájemci se mohou svézt na ponících.  (jbo)

 


Velbloud Dred byl zpočátku poněkud nesmělý, ostýchal se opustit svůj příbytek. Ale za pár minut už pózoval fotografům. „Nemějte obavu, až si u nás zvykne, bude se určitě velice rád předvádět návštěvníkům,“ ujistil nás ošetřovatel Libor Prudký.

Foto: Jaroslav Bobek