Zoologická zahrada Brno hlásí:

Magická hranice 300 tisíc návštěvníků překročena

05.12.2016 08:45

    S ředitelem Zoo Brno Martinem Hovorkou jsme se na nedávné tiskové konferenci společně zamýšleli, která opatření by pomohla zvýšit návštěvnost zoologické zahrady. Na jedné straně panuje velká spokojenost, protože už měsíc před koncem roku se podařilo překročit magickou hranici 300 tisíc návštěvníků. Současně se však ředitel netají tím, že na Mniší horu by mohlo chodit daleko víc lidí. Třeba i půl milionu za rok. V čem je problém?

    Jednou z hlavních příčin je absence parkoviště a zastaralý vstup do areálu. Někteří návštěvníci odstavují svá vozidla na nepovolených místech. Lidé bydlící v bezprostředním okolí si stěžují, občas volají městskou policii. Motorista, který si kromě příjemných zážitků z návštěvy zoo přiveze domů i pokutové bloky, se příznivcem zoologické zahrady určitě nestane. Problémů je samozřejmě daleko víc – atraktivnost zvířat či chybějící pavilony, které by zvýšily návštěvnost zejména v zimních měsících. I v tomto směru se za poslední léta podařilo výrazně pokročit. Kdo nebyl v brněnské zoo deset nebo více let, nestačí se divit, co všechno se tady změnilo. Určitým „hendikepem“ zůstává kopec Mniší hora, na němž se areál rozprostírá. Kapacita vláčku, který dopravuje návštěvníky od restaurace U Tygra směrem k Africké vesnici, nestačí. Velice by se hodila například horská dráha. Všechno ovšem závisí na množství finančních prostředků, které má zoo k dispozici…

    Brněnská zoologická zahrada byla otevřena před 63 lety. Až do roku 1997 se zde prodávaly vstupenky v režimu trhacích kotoučových lístků, poté byly zavedeny registrační pokladny, od roku 2007 funguje turniketový systém. V padesátých a šedesátých letech se roční návštěvnost pohybovala kolem 250 tisíc lidí, později dokonce stoupla v průměru až na 430 tisíc. Od roku 1969 byli započítáváni také návštěvníci tehdejšího detašovaného pracoviště – Stálé akvarijní výstavy v Radnické ulici, kam se každý měsíc přišlo podívat v průměru 15 tisíc osob. Po roce 1989 návštěvnost výrazně poklesla. Trvalo několik let, než se vrátila k úrovni 250 tisíc ročně. Loni zahrada přivítala sedmnáctimiliontého návštěvníka.

    Jak už jsem naznačil, letos je důvod k radosti. Po letním rekordu, kdy po oba prázdninové měsíce do zoo přišlo více než 50 tisíc návštěvníků, bude roční výsledek druhým nejlepším za uplynulých dvacet let. Letošní prázdniny byly dokonce lepší než v roce 2008, kdy se v zoo představila první lední medvíďata Bill a Tom.

    „Třísettisícovou návštěvností se dostáváme na hranici únosnosti, co se týká služeb pro návštěvníky,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka. „Bude záležet na podpoře veřejnosti a na prioritách města, zda se rozhodne v příštích letech investovat částky v řádech stovek milionů korun, které by zahradu posunuly mezi moderní turistické cíle České republiky.“ V této souvislosti se sluší poznamenat, že Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) hodnotí brněnskou zoo jako jednu z nejlepších, kritika se snesla snad jen na několik poněkud zastaralých expozic. „Pokud by se podařilo vyřešit některé věci, mohli bychom hrát prim,“ vysvětluje ředitel. V příštím roce bude otevřena nová expozice lvů, už se na ní pilně pracuje. Doufejme, že pak přijdou na řadu i další zlepšení. Hlavně, aby se na ně v rozpočtu města našly peníze…

JAROSLAV BOBEK

 

Do Tropického království Zoo Brno dorazily tři dracény guyanské (Dracaena guianensis) – dvě samice a jeden samec. Tito jihoameričtí ještěři jsou známi též pod starším názvem teju krokodýlovitý. V současné době je chovají pouze v Praze, Plzni a Zlíně. Samice pochází z Peru, mládě se narodilo před pěti lety v královédvorské zahradě.

Foto: autor