Martin Hodek vystavuje v Galerii Žlutý kopec

Malířova oblíbená zákoutí

13.03.2019 10:30

    Životní jubilea bývají vhodnou příležitostí k malému ohlédnutí. Brněnský výtvarník Martin Hodek nedávno oslavil sedmdesátiny. Když hledal místo, kde by uspořádal svoji „narozeninovou“ výstavu, zvolil Galerii Žlutý kopec při Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Není to poprvé. Pacientům i široké veřejnosti se zde představil už několikrát. A pokaždé ústavu věnoval i některý ze svých obrazů k výzdobě ambulance nutričních terapeutů. Současná Hodkova výstava suchých pastelů, akvarelů a kreseb tužkou ve 2. patře Švejdova pavilonu potrvá do 2. dubna 2019.

    Martin Hodek, přáteli zvaný Růža, pochází z Čech, už dlouhá léta však žije v Brně. Vlohy pro výtvarné umění pravděpodobně zdědil po svém pradědečkovi Maxmiliánu Pirnerovi, profesoru pražské Akademie výtvarných umění. Vystudoval střední grafickou školu, obor grafické úpravy tiskovin. Věnoval se grafice v obalové tvorbě, aranžování, dekoratérství a výstavnictví. Dvacet let soukromě navštěvoval ateliéry akademických malířů Zdenky Landové a Kamila Lhotáka. Dvakrát získal ocenění „Aranžér roku“. Je členem Sdružení výtvarníků České republiky.

    Pro Hodkovy kresby je typické realistické pojetí a jednoduchost, s níž zachycuje děj či okolní prostředí. Pracoval s technikou akvarelu, tempery, suché jehly, tužky a lavírované perokresby, věnuje se suchému pastelu, krepu a kresbě uhlem. Nejčastějším námětem jeho prací je Staré Brno a nejbližší okolí. Jak sám říká – jsou to zákoutí, která je třeba zvěčnit a zachovat. Petrov, Pod schody, Na Křenové, Kohoutovice, Kočky z Kamenky, Mečová… To jsou jen namátkou vybrané názvy několika vystavených děl. Rád maluje krajinu jižní Moravy, občas zajíždí na Vysočinu, na Žďársko a Pelhřimovsko. Jeho tvorba je motivována i úzkým vztahem k trampingu a vojenské historii.

    Od roku 1974 absolvoval 32 výstav – společně se sklářskými výtvarníky, nebo samostatných. Před dvaceti lety začal svá díla archivovat v počítači. Už jich eviduje více než dva tisíce. Obrazy pravidelně prezentuje v Brně a Pelhřimově, viděli je zájemci o umění v Praze, Novém Boru, Telči, Berouně, Bohumíně, Vídni, v německém Chemnitzu i jinde. Několik jich věnoval ve prospěch benefičního koncertu pro Petru Holou, postiženou tragickou událostí. Podobných akcí se hodlá zúčastňovat i v budoucnu. Hodně času věnoval svým přátelům z brněnského Spolku nevidomých a zrakově postižených. Učil je, jak pracovat s výtvarnou a dekorativní technikou, jak malovat a kreslit. „Od nich se naopak učím pokoře, lásce a touze po životě,“ vysvětluje. Společně se „slepoušky“, jak si mezi sebou důvěrně říkají, také několikrát vystavoval. Pochopitelně i v Galerii Žlutý kopec.

    Autora na vernisáži představila přední brněnská malířka Ivana Barazi. Připomněla, že Martin Hodek se věnuje převážně architektuře, velkým kostelům, městům a přírodě. Některé jeho obrazy působí, jako by byly pod vodou, jsou mlhavé. Je to dáno technikou pastelu, kterou při své tvorbě často používá. Obrazy jsou jemné, vyjadřují příjemnou náladu, je v nich autorova duše.

    Na vernisáži nechyběl ani šiřitel brněnského hantecu, zpěvák a bavič Honza Hlaváček. Jeho písničky udělaly všem přítomným velkou radost. Určitě i Martinu Hodkovi a Ivaně Barazi. I oni totiž patří mezi časté návštěvníky „scuků“, pořádaných fanklubem přátel brněnského hantecu.

    Výstava Hodkových obrazů je přístupná nejen pacientům a návštěvníkům Masarykova onkologického ústavu, ale i široké veřejnosti. Přijďte se taky podívat. Odpoutejte se alespoň na chvilku od věčného spěchu, který nás obklopuje. Zastavte se, popřemýšlejte, ponořte se spolu s autorem do tichého světa barev. Možná objevíte místa, která už sice znáte, ale v každodenním kolotoči úkolů a povinností jste si jich nestačili pořádně všimnout. Přijďte objevovat zákoutí, která jsou Martinu Hodkovi tak důvěrně známá.

    Ještě na něco bychom neměli zapomenout. Ve 3. patře Švejdova pavilonu je vystaven obraz nazvaný Do říše Disneyho pohádek. Účastníkům vernisáže ho představil moderátor Luděk Savana Urbánek. Obrovské puzzle sestavil ze 40 320 dílků Petr Janíček z Ořechova. Skládačku zakoupila společnost Aiseco, s. r. o. Na aukci na golfovém turnaji Nadačního fondu Atýsek ji vydražil Jan Rotrekl a poté věnoval Masarykovu onkologickému ústavu. Obraz má rozměry 2 x 7 metrů, váží více než 200 kilogramů. Něco podobného jste určitě neviděli… (jbo)

 

Článek převzal portál www.Tipydeniku.cz:

https://brnensky.denik.cz/tipy/martin-hodek-vystava-obrazu-k-70-narozeninam-autora-345825.html