Malý výlet do Tropického království

06.04.2018 08:05

    V brněnské zoologické zahradě se objevily nové, velice vzácné přírůstky. Vydali jsme se za nimi do Tropického království, kde se už nějaký čas postupně zabydlují. Tiskový mluvčí Michal Vaňáč i kurátor chovu plazů, ryb a bezobratlých Petr Šrámek nás předem upozornili, že vyfotografovat je nebude snadné. Zvláště neposedný kynkažu se pořád někde schovává a vůbec nedbá na to, že si ho návštěvníci chtějí zvěčnit na památku. Opravdu – po malé stromové šelmě ani vidu, ani slechu, Michal měl naštěstí aktuální snímky. Zato u expozice leguána Ctenosaura bakeri (české jméno bohužel nemá) jsme doslova zajásali. Ještěr se v poklidu vyhříval pod rozsvícenou lampou a doslova si říkal o to, abychom ho vyfotografovali…

Milovníci sladkého nektaru

    Kynkažu (Potos flavus) jsou noční šelmy, příbuzné nosálům, mývalům a olingům. Jejich tělo měří od 42 do 76 centimetrů, ocas až 57 centimetrů. Vypadají jako „medvídci“ s chápavým ocasem. Milují nektar z květin, jsou schopni zavěsit se na větvích a vysát ho dlouhým jazykem. Nepohrdnou ani medem, vajíčky, hmyzem či malými savci. Žijí ve Střední a Jižní Americe, v pásu od Mexika po Brazílii. Sourozenci Paddy a Peggy do Brna přicestovali z Velké Británie. Najdete je v Tropickém království, hned vedle varana komodského. Kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová připomíná, že do budoucna by jednoho z nich rádi vyměnili, aby sestavili chovný pár.

    Nepřáteli kynkažu nejsou pouze jaguáři, oceloti, margayové nebo ptačí dravci harpyje pralesní, ale také lidé. Kvůli nevšednímu vzhledu se tito roztomilí „medvídci“ dostávají do domácích chovů jako exotičtí mazlíčci, kde často trpí nevhodným zacházením a nesprávnou výživou. Ilegální obchod s divokými zvířaty „na mazlení“ je pro mnoho druhů, především primátů a velkých papoušků, stejně nebezpečný, jako ztráta přirozeného prostředí nebo pytláctví.

Vlevo: Kynkažu (Potos flavus). – Vpravo: Leguán Ctenosaura bakeri.
(Foto: Michal Vaňáč a Jaroslav Bobek)

Kriticky ohrožený ještěr

    Brněnská zoologická zahrada chová jako jediná v České republice leguána s odborným názvem Ctenosaura bakeri. Je to kriticky ohrožený druh. „Přesný počet jedinců ve volné přírodě není znám. Před několika lety se odhadovalo, že na ostrově Utila severně od Hondurasu, na pouhých osmi kilometrech čtverečních, jich žije necelých pět tisíc. Toto číslo ale s největší pravděpodobností rapidně klesá,“ říká Petr Šrámek. Důvodem je úbytek přirozeného prostředí a konzumace vajec. I když tito ještěři jsou chráněni honduraskými zákony, krádeže a prodej vajec stále pokračují.

    Leguáni Ctenosaura bakeri (anglicky Utila spiny-tailed iguana) obývají mangrovníkové lesy na ostrově Utila, nikde jinde na světě se nevyskytují. Mají ostnaté šupiny obepínající ocas. Samci mohou dorůst až 75 centimetrů, samičky bývají asi o 20 centimetrů menší. Všechna mláďata mají jednotné šedohnědé zbarvení, dospělí jedinci jsou světle šedí až šedohnědí, často s tyrkysovým odstínem. Do brněnské zoo se podařilo získat jednoho samce z Velké Británie. Přijďte se podívat, čeká na vás v Tropickém království.  (jbo)