Masarykova univerzita slaví sto let poděkováním

18.01.2019 15:55

    Ve výroční den schválení zákona o zřízení druhé české univerzity, tedy 28. ledna 2019, zahájí Masarykova univerzita (MU) oslavy 100 let od svého založení, které přinesou obřady spojené s oceňováním významných osobností, kulturní i společenské akce nebo absolventské srazy. Výročí bude připomínat během roku v ulicích Brna tramvaj MUNI 100 a speciální kuličky, které mají vypadávat z časostroje na náměstí Svobody. Česká pošta vydá 21. ledna poštovní známku s motivem rektorského žezla.

    Oslavy bude provázet motiv „Díky MUNI“ jako připomenutí toho, co zásluhou univerzity dokázali a získali její absolventi, ale také celá společnost, a současně jako výraz poděkování všem, kdo se zasloužili o rozvoj této druhé největší VŠ v zemi, jejímž cílem je předávat vědění a rozvíjet poznání. Masarykova univerzita byla založena zákonem číslo 50, který schválilo 28. ledna 1919 Národní shromáždění československé. Univerzita měla původně čtyři fakulty – filozofickou, lékařskou, právnickou a přírodovědeckou. Vlastní výuka začala 11. listopadu 1919, a to nejprve na lékařské a právnické fakultě, kam nastoupilo asi 540 studentů. Aktuálně má univerzita devět fakult, na kterých studuje 31 000 studentů. Škola vydala dosud 210 118 absolventských diplomů. Historické kalendárium je na webu univerzitního archivu.

    „Díky spojení vzniku naší univerzity se založením demokratického československého státu si naše akademická obec od počátku zakládá na demokratických principech a přes všechen útlak a kompromisy, kterými byla v minulosti vystavena, si dodnes uchovala přesvědčení, že svoboda je nezbytnou podmínkou univerzitního života,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. 

    V pondělí 28. ledna v 10 hodin odstartuje oslavy akademický obřad s udílením zlatých medailí MU v univerzitní aule na právnické fakultě. Pokračovat má večerním uvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v Janáčkově divadle. Před představením ve foyer divadla budou pokřtěny dvě jubilejní publikace autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury.

    Devětadvacátého ledna v 10 hodin převezme v aule právnické fakulty MU Velkou zlatou medailui slovenský prezident Andrej Kiska. Týž den večer uvede ČT2 dokument Otevřená pevnost – 100 let Masarykovy univerzity. V předpremiéře ho uvede univerzitní kino Scala už 21. ledna od 20.30 spolu s diskuzí s autory a aktéry.

    Oba tyto lednové dny budou z časostroje na náměstí Svobody vypadávat speciální kuličky v univerzitní modré barvě s logem Masarykovy univerzity. Lidé je mohou získat vždy od 11 do 23 hodin. Další příležitost chytit si modrou kuličku budou mít zájemci 5. až 7. března a 15. června.

    Filatelisté se těší na speciální známku s motivem Brna rektorského žezla i na speciální razítko. Obojí bude k dispozici od 21. ledna.
V březnu a květnu pořádá univerzita pro veřejnost koncerty, filmový festival, vědecké klání Science slam nebo výroční výstavu. Vrchol oslav bude Festival MUNI 100, který obsadí 15. června na celý den pavilon A na brněnském výstavišti. A bude tam největší absolventský sraz Masarykovy univerzity v historii. Představí se na něm všechny fakulty  a univerzitní pracoviště, vybraní absolventi dostanou malé bronzové medaile. Návštěvníkům tam bude k dispozici retro-menza s tradičními českými jídly a výstava knih z produkce Munipressu.  (vž)