Mažoretky ze Slavkova u Brna

    Když jsem viděl v čele hasičského průvodu ve Křtinách mažoretky, byl jsem přesvědčen, že to je pouhá demonstrace krásy mládí. Až když děvčata ze Slavkova předvedla část repertoáru, tak jsem zjistil, že se jedná o vysoce profesionální skupinu, jejíž sestava je výsledkem náročné dřiny, nikoli oddechového hopsání v podvečerní tělocvičně.

    Jako skupina standardního aerobiku začínala v roce 1999 děvčata ve Slavkově pod vedením Renáty Macharové, učitelky na 2. stupni ZŠ Komenského náměstí tamtéž. Vývojem a především systematickým tréninkem přešla skupina na více akční formu pohybu – na cheerleading. Je to adrenalínový sport zahrnující tanec, skoky, náročnou akrobacii až po stavění lidských pyramid. Už v roce 2009 vstoupila skupina do celostátní soutěže v pohybových skladbách a dostaly se do republikového finále, kde jsou dodnes a kde pravidelně dobývají nejvyšší trofeje. V minulém roce se skupina nesoucí název Glitter Stars Slavkov zařadila do České asociace cheerleadingu a děvčata se účastnila dvakrát soutěží Mistrovství České republiky, odkud putovaly do Slavkova madaile a poháry za umístění. I na mezinárodní úrovni si vedou slavkovská děvčata výtečně. Na Mistrovství Evropy v roce 2011 získala skupina 4. místo a na otevřeném Mistrovství Evropy v Německu to bylo 1. místo. Letos akrobatky ze Slavkova postoupily do Mistrovství Evropy a chystají se na cestu do Nizozemska. A tak na přelomu června a července budeme držet palce, aby předvedená sestava náležitě ohromila porotu, aby se děvčata s vavříny v pořádku vrátila domů.

    Vysoce odborná činnost vedoucí je obdivuhodná a nekonečná,  když není možné dlouhodobě stabilizovat kádr celé skupiny. Děvčata dorůstají, odcházejí a z nově příchozích je třeba rychle vycvičit adekvátní náhrady. Doba je již taková, že bez sponzorů by Glitter Stars Slavkov nemohly existovat. A tak poděkování vedoucí Macharové, děvčat, ale i nadšených diváků patří Městu Slavkov u Brna, ZŠ Komenského nám a soukromým firmám LIKOS a.s., Pavel Čáslava – Čáslava-Stav, M Plus s.r.o., ZITTA – výtahy s.r.o., BTA diamantová technika Brno, s.r.o., AGROMEX s.r.o., Červinka – Czech Republic s.r.o., Miroslav Synek a dalším.

                                                                            Text a foto: Jan Martof