Metylalkohol je někde i na stáncích v Brně

    Obavu, že otravám a úmrtím po konzumaci jedovatého  metylalkoholu, např. v levné vodce, není konec, vyslovili na tiskové konferenci brněnští městští hospodářští kriminalisté Radomír Zemánek a Vladimír Machala.

    Policisté stále nacházejí v brněnských kioscích neoznačené neokolkované plastové barely či kanystry, ze kterých se nalévají kupujícím u pultu panáky třeba vodky. Některé nádoby s touto lihovinou mohou obsahovat jedovatý metylalkohol. Do vazby zatím vzali padesátiletou ženu, která pančovaný alkohol v kanystrech stánkařům v Brně prodávala a třicetiletého, rozvozce této lihoviny. Za ohrožování zdraví závadnými potravinami jim hrozí tři až deset let vězení.

    Nadporučík Zemánek uvedl, že kriminalisté byli voláni do brněnské Nemocnice u sv. Anny k případu otravy muže metylalkoholem. Muž byl v hlubokém bezvědomí a později zemřel. Nic se od něj nedověděli. Domovní prohlídka u něj přinesla nález šestilitrového skoro prázdného kanystru po metylalkoholu. Další domovní prohlídka vydala nález 140 plastových kanystrů pro distribuci alkoholu, některých plných i s metylalkoholem, jiných prázdných připravených k plnění s obsahem dohromady asi 1000 litrů třeba vodky. Také použité a nepoužité kolky k označování nádob. Rovněž tak protokol o testování vzorku lihoviny, který v ní prokázal přítomnost jedovatého metylalkoholu. "Pachatelé zřejmě vědomě rozšiřovali jed, hlavně když z něj měli zisk! Odkud jej do své sítě brali, zatím zatloukají. Stačí dát si jeden velký panák levného alkohol u některých kiosků v Brně, nikdo neví kterých, a jste kandidát na bílou hůl, v horším případě na dřevěnou rakev,"  uvedl kriminalista Zemánek. (vž)