Mezinárodní Mendelův den 2017

09.03.2017 18:20

    Mendelův den souvisí s prezentací závěrečné části jeho přednášky, která se stala základem genetiky, 8. března 1865 v Brně. Mendel jako nadčasový vědec tak symbolicky propojil tradiční a moderní vědu. Letošní Mendelův den je soustředěn do Brna za aktivní účasti mezinárodních partnerů. Důvodem je připomenutí Mendelovy vědecké společnosti (Hospodářské společnosti) v Brně. Právě tato společnost založila před 200 lety paměťovou instituci, dnešní Moravské zemské muzeum.

    Program dopolední části Mendelova dne je připraven především pro studenty, formou diskusní přednášky Mendel v 21. století. V poledním čase je Mendelianum otevřeno pro širokou veřejnost s nabídkou komentovaných prohlídek. Odpoledne se setká mezinárodní Mendelův tým a jeho hosté. Jedním z nich je také profesor Daniel J. Fairbanks (na snímku), který je nejen odborníkem na Mendelovu vědeckou práci, ale také umělcem, jehož Mendel výrazně inspiroval.

    Výstavní prostor je v Dietrichsteinském paláci, v sále Karla Valocha, Zelný trh 8, Brno. Termín výstavy: 8. 3.–2. 4. 2017.

Text a foto: Petr Michl