Mezinárodní Mendelův den v MZM

09.03.2018 08:55

    Termín 8. března není vybrán náhodně, je to výroční den Mendelovy přednášky „O pokusech s hybridy rostlin“. Tato práce učinila z Brna kolébku genetiky a upevnila jeho mezinárodní pozici. Mendel se narodil v roce 1822 ve slezských Hynčicích jako Johan Mendel, jediný syn sedláka. V letech 1831–1843 studoval na piaristické koleji v Lipníku, gymnáziu v Opavě a univerzitě v Olomouci. V roce 1843 vstoupil do starobrněnského augustiniánského kláštera a přijal řádové jméno Gregor. V Brně studoval teologii, zemědělství, ovocnářství a strávil tu dvě třetiny života.

    Připomeňme Hospodářskou společnost, jíž byl Mendel třicet let členem a další odborné společnosti nesoucí jeho jméno, a to české a slovenské Genetické společnosti Gregora Mendela, rakouské Gregor Mendel Gesellschaft a Japan Mendel Society. Mimo zástupců těchto společností přivítalo Mendelianum experty z několika dalších zemí, Německa, Francie, Velké Británie a Spojených států amerických.

    Udělením Mendelovy pamětní medaile pro rok 2018 byl vyznamenán profesor Wilfried Wackernagel, který působí na univerzitě v Oldenburgu, kde se věnuje genovým technologiím a je také ambasadorem mezinárodního Mendelova dne pro Německo.

    Doprovodným programem mezinárodního Mendelova dne je celý týden věnovaný genetice, který nabízí další akce pro studenty, odborníky a širokou veřejnost. Mezi mnoha akcemi je zajímavá  přednáška zasvěcená genetice u jinanu dvojlaločného (Ginkgo biloba). Zajímavostí je jinan, který se nachází v Brně na Mendlově náměstí, a podle odhadovaného stáří pamatuje ještě Mendela.

Text a foto: Petr Michl

 

Vlevo: Vyznamenaný profesor Wilfried Wackernagel.  Vpravo: Záběr z tiskové konference.