V Brně se uskutečnila odborná konference EARAZA 2013

Mezinárodní spolupráce zoologických zahrad

30.05.2013 14:25

    Zoologická zahrada města Brna byla od 26. do 30. května pořadatelem odborné konference EARAZA 2013. Zástupci ze čtrnácti zemí věnovali pozornost hlavně environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě v zoologických zahradách, novým moderním expozicím, záchranným programům ohrožených druhů zvířat a problémům souvisejícím s chovem a rozmnožováním medvědů v zoo. Účastníky konference přijal i primátor Statutárního města Brna Roman Onderka.

    Euroasijskou regionální asociaci zoo a akvárií (EARAZA) založily v roce 1994 zoologické zahrady v Moskvě, Novosibirsku a Seversku. V současné době sdružuje 69 zoologických zahrad, včetně devíti českých. Brněnská zoo se stala členem v roce 2001. „Když jsme začínali, vešli se účastníci porady do jedné kanceláře,“ vzpomíná ředitel zoo. „Dnes už to není možné, odborné konference musíme pořádat v hotelu. Letos přijelo 170 účastníků ze sedmdesáti zoologických zahrad.“

    Doktor Vladimir V. Spicin pracuje v systému zoologických zahrad více než půl století, v posledních 35 letech byl ředitelem moskevské zoo. Inicioval vznik EARAZA, jejímž je prezidentem, podílí se na práci Rady Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA), je členem Ruské akademie přírodních věd, autorem stovek článků a editorem mnoha odborných publikací. Na tiskové konferenci odpovídal spolu s ředitelem Zoo Brno MVDr. Martinem Hovorkou, Ph.D., a ředitelkou Zoo Bratislava Ing. Miloslavou Šavelovou na zvídavé otázky novinářů. Zdůraznil, že cílem zoologických zahrad je nejen záchrana a rozmnožování ohrožených druhů zvířat, ale i výzkum, rekreace a vzdělávání. Zoologické zahrady se v posledních letech výrazně změnily. Koneckonců – stačí přijít do Brna na Mniší horu a vybavit si vzpomínky, jak to zde vypadalo před dvaceti či třiceti lety…

    Euroasijská regionální asociace zoo a akvárií oslaví příští rok dvacet let svého trvání. Za toto období se jí podařilo dosáhnout mnoha dobrých výsledků. Je to patrné například při záchraně orla kamčatského, za velký úspěch lze považovat postupné zvyšování populace amurských tygrů a leopardů, významná pozornost je věnována jeseterům v Uzbekistánu a Tádžikistánu. A mohli bychom pokračovat. Žádná instituce nemá pro chov a záchranu ohrožených zvířat takové podmínky, jaké jsou v zoologických zahradách. EARAZA pokrývá svým působením oblast, která není na západě Evropy příliš známá. Naskýtá se tedy široká možnost vzájemné spolupráce v chovu a výměně zvířat.

    Do nového prezidia EARAZA bylo zvoleno sedm členů, mezi nimi také ředitel Zoo Brno MVDr. Martin Hovorka, Ph.D., a ředitel Zoo Dvůr Králové nad Labem MVDr. Přemysl Rabas.  (jbo)

 

Den dětí i otců

    Děti, které chtějí oslavit svůj svátek mezi zvířátky, mají příležitost v sobotu 1. června 2013. V brněnské zoologické zahradě je čeká zábavná stezka složená z jednoduchých úkolů. U Tygra si vyzvednou hrací kartu a pak už budou jen sbírat razítka na jednotlivých stanovištích. Od 9 do 17 hodin budou mít o zábavu postaráno.

    Zkrátka nepřijdou ani dospělí, kteří se v brněnské zoo pobaví spolu s dětmi v neděli 16. června 2013 od 14 do 17 hodin při zábavném sloním a železničním odpoledni nazvaném „S Elfíkem do zoo“. V programu ke Dni otců nechybí představení Pipi Dlouhá punčocha, vystoupí žongléři a připraveny jsou nejrůznější soutěže o skvělé ceny.