Brno  Biskupský dvůr, 15. srpna 2015

Mezinárodní výstava vín

05.08.2015 16:45

    Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz patřila neodmyslitelně k letním Napoleonským slavnostem na Zámku-Austerlitz ve Slavkově u Brna. Na nádvoří zámku se scházeli milovníci vína a ochutnávali vzorky našich i zahraničních vinařů. Sem tam se mezi “vínomilce” zamotal nějaký ten napoleonský voják a tím dodával celé akci zajímavou atmosféru.

    Příznivci této akce ji letos na zámku budou ale hledat marně. Výstava se po dvanácti letech přesouvá ze Slavkova do Brna a Prahy. Není to z důvodů nezájmu, ba naopak, návštěvníci každým rokem přibývají.

    Pořadatel výstavy, Moravská banka vín z Brna, byl letos postaven před nelehkou volbu. Město Slavkov, jako majitel zámku, požadovalo komerční nájem, který činí 114.000 Kč (podotýkám na jeden den). Vzhledem k tomu, že výstava vín má určitý omezený rozpočet, nelze na tuto podmínku přistoupit, a o jiné částce zástupci města jednat nechtěli. Pro pořadatele to znamenalo udělat zásadní rozhodnutí a výstavu přemístit jinam, kde jsou příznivější podmínky.

    Termín výstavy je 15. srpna 2015 v Brně v Biskupském dvoře u Zelného rynku a 12. září 2015 v Pražské tržnici, Hala 28, kde Moravská banka vín provozuje vinotéku.

    Pevně věříme, že milovníci vína si na nové působiště cestu najdou. Jako každoročně budou na výstavě zajímavá vína. Příjde zahrát i cimbálová muzika, která k vínu nerozlučně patří.

    Také v letošním roce se výstava koná za podpory Vinařského fondu ČR a odborné garance Asociace sommeliérů ČR. Těšíme se na Vás s přáním “na zdraví”!

STANISLAV ŠIDA