Čeští luštitelé záhad a tajů drží krok s mezinárodní konkurencí

Mistři sudoku opět změřili své síly

04.05.2014 18:10

    Odjakživa mám rád hádanky, nejrůznější logické úlohy, křížovky a osmisměrky. Pětačtyřicet let jsem členem Svazu českých hádankářů a křížovkářů. Žádných soutěží a turnajů jsem se ovšem nikdy nezúčastňoval, luštím (a taky trochu tvořím) jen pro svou zábavu a potěšení. „Pochlubit“ se mohu snad jedině tím, že jsem se kdysi podílel na přípravě oficiálních směrnic pro tvorbu vícesměrek.

    Křížovky, logické úkoly a v posledních letech i sudoku – to je velký fenomén. Lidé je luští doma, ve vlaku, při cestě autobusem či v tramvaji. Jenomže to je pouze část (přiznejme – výrazně větší) těch, kteří se tomuto koníčku věnují. Pak jsou tu ještě mistři. Skoro by se chtělo napsat Mistři s velkým M. Protože těm my obyčejní luštitelé nesaháme ani po kolena. Velice obdivuji lidi, kteří se zúčastňují hádankářských soutěží a turnajů. Vyžaduje to pevné nervy, obrovské znalosti, mimořádnou pozornost a soustředění…

    Tradice hádanek a křížovek v Brně je velice dlouhá. Členové hádankářsko-křížovkářského kroužku Kabrňáci oslavili letos v březnu 90. výročí svého vzniku. Podle dochovaných historických pramenů byl kroužek založen 23. března 1924 v brněnské Akademické kavárně. Pokusy o jakési bližší propojení hádankářů a křížovkářů byly však činěny už mnohem dřív. Kabrňáci se pravidelně scházejí (snad jen s výjimkou prázdnin) dvakrát v měsíci, pořádají Brněnské hádankářské slavnosti, účastní se nejrůznějších soutěží a turnajů. Loni byli ve srovnání s ostatními kroužky nejúspěšnější v republice.

    Výrazný impuls pro milovníky záhad a tajů se objevil počátkem devadesátých let minulého století. V Brně vzniklo vydavatelství KIRA, jehož šéf Vítězslav Koudelka dotáhl hádankářskou a křížovkářskou myšlenku téměř k dokonalosti. Dvacet let byl v čele kroužku Kabrňáci, vydával časopisy a kalendáře s křížovkářskou tematikou…, a při tom všem ještě organizoval nejrůznější turnaje a soutěže na celostátní i mezinárodní úrovni. Velice rád na tu dobu vzpomínám, byl jsem u toho a z bezprostřední blízkosti všechno pozoroval.

    Od devadesátých let se začíná psát i historie hádankářských mistrovství světa. To první se uskutečnilo v roce 1992 v americkém New Yorku. Česká reprezentace si tam při své mezinárodní premiéře nevedla špatně. Tým pod vedením Vítězslava Koudelky skončil v náročné mezinárodní konkurenci na šestém místě. Bylo rozhodnuto, že pořadatelem nadcházejícího mistrovství bude Česká republika, přesněji řečeno – brněnské vydavatelství KIRA ve spolupráci se Svazem českých hádankářů a křížovkářů. Poté následovaly další státy – Německo, Rumunsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Turecko, Maďarsko, Finsko, Bulharsko, Brazílie, Bělorusko, Polsko a Čína. V některých zemích se hádankářští mistři sešli už dvakrát, například v roce 2011 na 10. mistrovství světa v Brně. V textu i titulcích novin a časopisů se tenkrát často objevovala jména Robert Babilon, Pavel Kalhous, Zdeněk Vodička, Petr Vejchoda, Petr Nepovím či Jana Tylová. Český tým obsadil na všech dosavadních mistrovstvích světa některou z předních příček (třikrát byl první, třikrát druhý, dvakrát třetí).

    Jak už bylo řečeno, v posledních letech na sebe strhla mimořádnou pozornost hra, kterou v roce 1979 vymyslel a následně publikoval pod názvem „Number Place“ americký architekt Howard Garns. Své obliby se ovšem dočkala až v Japonsku, odkud se vrátila zpět pod názvem „sudoku“. Cílem hry je – stručně řečeno – doplnit chybějící čísla 1 až 9 do částečně vyplněné tabulky. Ale to všichni koneckonců známe.

    Světová hádankářská federace (WPF) v roce 2005 rozhodla, že kromě pravidelných mistrovství světa v luštění logických úkolů budou pořádána i mistrovská klání v sudoku. Po určitých neshodách se Svazem českých hádankářů a křížovkářů – tak už to někdy bývá – vznikla v roce 2011 Hráčská asociace logických her a sudoku (HALAS). Sdružuje hráče a autory, organizuje a metodicky řídí soutěže, pořádá mistrovství republiky a podporuje naši reprezentaci na mezinárodních soutěžích. Je oficiálním zástupcem České republiky ve Světové hádankářské federaci s právem vysílat reprezentanty na mistrovství světa v sudoku i logických úlohách.

    První mistrovství světa v luštění sudoku se uskutečnilo před osmi lety v Itálii. Vítězství si odtud přivezla česká reprezentantka Jana Tylová. V roce 2008 získal náš tým zlatou medaili v Indii. A v následujících pěti letech se vracel z mezinárodních soutěží vždy se stříbrnými medailemi. Doufám, že štěstí bude stát při našich reprezentantech i na letošním mistrovství světa v Londýně. Jména Jakuba Ondrouška, Jana Novotného, Jany Břízové, Jakuba Hrazdiry a dalších nadějných luštitelů skýtají záruku, že by Česká republika mohla opět zazářit mezi šampiony.

    Každá mezinárodní soutěž vyžaduje důkladnou a pečlivou přípravu. Na světová zápolení se vždy dostanou jen ti nejlepší z nejlepších. Pravidelné turnaje pořádá sedmdesát států, konkurence je tedy značná. K výběru českých reprezentantů slouží každoroční Mistrovství České republiky v sudoku. Letos se uskutečnilo už podeváté ve dnech 3.–4. května opět v Brně. Do jihomoravské metropole se sjela skutečná sudokářská elita, nechyběli ani kolegové ze Slovenska.

    V příjemném prostředí Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity se všichni cítili velice dobře. Pro soutěž zde byly vytvořeny ideální podmínky, škola přispěla pěknými cenami pro účastníky i vítěze. Ředitel mistrovství republiky Vítězslav Koudelka, který je už 22 let kapitánem české reprezentace, září spokojeností: „Letos to bylo opravdu náročné. Mám radost, že se nám podařilo získat úlohy od prestižních zahraničních i našich autorů. Byla zde vynikající konkurence a na prvních místech opět skončili opravdoví šampioni. Všem chci upřímně poděkovat.“

    Dřívější samostatná mistrovství světa v luštění logických úkolů a sudoku se od roku 2011 podařilo spojit, každoročně se konají na jednom místě a ve stejném čase. Letos se světoví mistři sejdou v polovině srpna ve městě nad Temží. Bude to opět nelítostný boj. České reprezentanty obdivuji, držím jim palce!

JAROSLAV BOBEK


Výsledky:

Mistrovství republiky v luštění sudoku jednotlivců:
1. Jakub Ondroušek, Brno
2. Jakub Hrazdira, Zlín
3. Klára Vytisková, Praha

Mistrovství republiky juniorů (do 19 let) v sudoku:
1. Veronika Macků, Brno
2. Terezie Lukašáková, Opava
3. Jana Františka Lukašáková, Opava

Mistrovství republiky v luštění sudoku tříčlenných družstev:
1. D1Expres – Jana Břízová, Jan Novotný, Klára Vytisková

 

Vlevo: Jakub Ondroušek luští jednu z finálových úloh. – Vpravo dole: Ředitel mistrovství Vítězslav Koudelka (druhý zleva) s vítězi soutěže jednotlivců.

Foto: Martin Kubík