Mladí vědci z Moravy soutěží na Amavetu

11.03.2014 20:25

    Do celostátního kola v Akademii věd ČR v Praze postoupili nejlepší ze 17 účastníků moravskoslezské části XXI. ročníku Soutěže vědeckotechnických a ekologických projektů středoškolské mládeže Expo science Amavet v Brně.

    Ředitel Centra Amavet-Junior v Brně Pavel Čížek uvedl, že v zemském kole představili žáci středních škol a před porotou obhajovali své tvůrčí myšlenky, nápady či projekty z chemie, zoologie, medicíny informatiky, životního prostředí, matematiky a dalších oborů. Učili se jak prosadit své tvůrčí dílo na veřejnosti, což jim dává následně větší šanci k získání pracovního místa nebo k přestupu na vysokou školu se zaměřením na jejich soutěžní obor.

    Některé nápady z minulých ročníků už slouží v praxi. Třeba výroba samojízdných robotů pro potřeby hasičů, vojáků či záchranářů. V letošním ročníku Amavetu řeší soutěžící např. přiblížení základů genetiky J. G. Mendela dětem formou komiksů, význam zastoupení kyseliny erukové v olejninách a luštěninách, změnu klimatu či Martin Ptáček z brněnského gymnázia se snažil vyvinout zjednodušený stabilizační systém modelu auta s využitím středoškolských znalostí informatiky, fyziky a matematiky. Navrhl, jak lépe stabilizovat auto před nebezpečím smyku.

    Celostátní kolo bude 24. a 25. dubna 2014 v Praze. Po evropských soutěžích čeká vítěze z ČR světová přehlídka nejlepších mladých vědců v USA.  (vž)

 

Foto z moravskoslezského kola soutěže Amavet v Brně: Václav Žalud