„Moravská Božena Němcová“

09.03.2016 18:45

    Tak bývá pro charakter svého díla označována slavná rakouská spisovatelka Marie von Ebner-Eschenbach, od jejíhož úmrtí uplyne 12. března 2016 sto let. V České republice je téměř neznámá, přitom byl její život spojen s dvěma místy na Moravě. Narodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích u Kroměříže, kam se ráda vracela. Často také pobývala na zámku v Lysicích u svého strýce Emanuela Dubského. Z moravského prostředí čerpala i ve své literární tvorbě. Proto bude v letošním roce jednou z hlavních akcí Národního památkového ústavu projekt Marie von Ebner-Eschenbach: Žena tří století. Na tomto projektu se podílí také Moravské zemské muzeum a Moravský zemský archiv v Brně, Magistrát města Brna, Masarykova a Vídeňská univerzita, Národní muzeum a Národní knihovna v Praze.

    Ke zmíněnému výročí se uskuteční různé výstavy, konference, divadelní představení a speciální komentované prohlídky, o nichž se hovořilo na dnešní tiskové konferenci. První výstava začala 2. března 2016 v Dietrichsteinském paláci v Brně. Má název Marie Ebnerová z Eschenbachu, Deník moderní Evropanky. Umožňuje návštěvníkům právě prostřednictvím deníků nahlédnout do života této spisovatelky, která za svoji tvorbu získala čestný doktorát na Vídeňské univerzitě a v roce 1911 byla dokonce nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Psala nejen romány a povídky, ale také divadelní hry, pohádky pro děti, eseje, aforismy a cestopisné črty.

    Patnáctého března bude na zámku Lešná u Valašského Meziříčí otevřena výstava hodinek ze sbírky Marie von Ebner-Eschenbach. (Není bez zajímavosti, že se tato šlechtična vyučila hodinářkou.) Na její literární i kulturní odkaz se zaměří účastníci panelové diskuse, která proběhne 23. března v Moravském zemském muzeu. Ve dnech 21. a 22. dubna se v Brně uskuteční mezinárodní odborná konference, věnovaná Marii von Ebner-Eschenbach. Jednou z hlavních akcí projektu bude otevření nové stálé a interaktivní expozice na zámku v Lysicích.  Stane se tak 27. května 2016.

    Ke stému výročí úmrtí Marie von Ebner-Eschenbach vydá nakladatelství Barrister and Principal ve spolupráci s Národním památkovým ústavem dvě knihy – její aforismy a publikaci M. E. Eschenbachová – Básnířka dvou srdcí aneb Zdislavice a Vídeň.

VĚRA RUDOLFOVÁ


https://www.facebook.com/MarieEbnerEschenbach/

www.zameklysice.cz