Na TECHAGRO přijedou odborníci z nejrůznějších koutů světa

Moto letošního veletrhu: Budoucnost zemědělství

29.03.2016 19:25

    Když jsme počátkem března psali o brněnském Motosalonu, připomněli jsme hned dva rekordy, jimiž se tento veletrh pochlubil – největší počet vystavených značek a mimořádný zájem návštěvníků. Brněnské výstaviště žije v těchto dnech přípravami dalších veletrhů. A na tiskové konferenci se opět hovořilo o rekordech…

    Diskuse o tom, že veletrhy jsou zbytečné, že zákazníci mohou využívat internet a nepotřebují navštěvovat výstavní pavilony, jsou už naštěstí minulostí. Výstavní akce budou i nadále důležitým místem setkávání lidí a výměny zkušeností. Odborníci si chtějí výrobky prohlédnout, nikoliv jen získávat informace z webových stránek.

    Na letošní Mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO přijede 462 vystavovatelů, pořadatelé Mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu SILVA REGINA očekávají 179 vystavovatelů, na Mezinárodní veterinární veletrh ANIMAL VETEX se chystá 88 vystavovatelů a organizátorům Veletrhu obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA přislíbilo účast 48 vystavovatelů. Sečteno a podtrženo: do Brna přijede celkem 777 vystavovatelů ze 40 zemí, zastoupeno bude 1 125 značek. Budou tak překonány všechny dosavadní rekordy. Veletrhy potrvají od neděle 3. do čtvrtka 7. dubna 2016.

    Čtyřlístek brněnských agrárních výstav patří mezi tři největší akce svého druhu v Evropě. Letošní ročník bude rekordní nejen účastí domácích a zahraničních vystavovatelů, ale i rozsahem výstavních ploch. „Prostor výstaviště se nám podařilo významně rozšířit,“ říká ředitel veletrhu Jan Kuběna. „Zmenšili jsme parkovací plochy a efektivněji uspořádali některé galerie. Mezi pavilony F a P jsme postavili dočasnou montovanou halu, v níž umístíme zemědělskou techniku. Výstavní plochu se tak podařilo zvětšit na neuvěřitelných 86 tisíc čtverečních metrů.“

    Na veletrh zavítají mise odborníků z Běloruska, Moldávie, Ukrajiny, Uzbekistánu, Ázerbájdžánu a dalších zemí. Početné skupiny vystavovatelů přijedou z Maďarska či Itálie, poprvé se zúčastní i zástupci z Koreje. Pro návštěvníky je připravena mobilní aplikace Průvodce TECHAGRO, díky níž se mohou předem důkladně připravit, vybrat si, co je nejvíce zajímá, a které expozice si prohlédnou… Součástí veletrhu bude i sněm Agrární komory ČR.

    Pravidelní návštěvníci brněnských výstavních akcí dobře vědí, že žádný z veletrhů se neobejde bez bohatého doprovodného programu. Letos tomu nebude jinak. Snad jen několik příkladů. Uvidíte ukázky dřevosochání, výstavu hospodářských zvířat a včelařskou výstavu, připravena je expozice k 150. výročí zveřejnění díla genetiky J. G. Mendela, nechybí laserová střelnice. Zajímavé budou i ukázky jízdy traktoru řízeného GPS, odborné přednášky, semináře a setkání, stejně jako soutěž GRANG PRIX, do níž je přihlášeno 90 exponátů. Chovatelé se letos chystají předvést 300 zvířat – skotu, ovcí, koz a prasat. Součástí programu jsou i ukázky zpracování ovčí stříže, dojení, ochutnávání mléka a mléčných výrobků.

    Návštěvníci dozelena laděného a lesem provoněného pavilonu Z budou obdivovat unikátní trofeje, lovecké zbraně, uniformy a další skvosty mysliveckých sbírek. Jejich pozornosti jistě neunikne ani výstava „Pravěký život v obrazech aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“. Veletrh SILVA REGINA předvede také „Lobkowiczův dům“ s rodovými trofejemi, kolekcí historických map či uniforem a kočár Berline vyrobený v roce 1820. Zajímavý bude i program pro děti. Přijedou herec Aleš Háma, nejrychlejší karikaturista na světě Lubomír Vaněk a další zajímaví hosté.

    Pořadatelé veletrhu ANIMAL VETEX uspořádají Středoevropský veterinární kongres. Chtějí upozornit na aktuální rizika neuváženého používání antibiotik ve veterinární, humánní i chovatelské praxi. Veletrh BIOMASA představí možnosti využívání organické hmoty z polí, luk, lesů i stájí. Pro zájemce jsou připraveny venkovní ukázky činnosti některých strojů, například štěpkovačů a drtičů. Odborníci také poradí, jak si vybrat nový kotel, aby splňoval všechny požadavky zákazníků a zároveň byl šetrný k životnímu prostředí.

    Základní vstupné na čtyřlístek odborných agrárních veletrhů stojí 170 korun, při registraci na webu 100 korun. Děti, studenti a držitelé průkazů ZTP dostanou vstupenku za 130 korun. Všechny vstupy do výstavního areálu budou otevřeny od 9 do 18 hodin.  (jbo)