Muzeum průmyslových železnic pro veřejnost

21.06.2013 16:25

    Den modelů a modelářů s jízdami úzkorozchodných vlaků pro veřejnost bude v sobotu 22. 6. 2013 od 10 do 18 hodin v Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově na Brněnsku pod dřívějším nejhlubším kamenouhelným dolem ve střední Evropě Jindřich II. Další dny otevřených dveří v tomto areálu jsou 13. a 27. července, 10. a 24. srpna a 28. září.

    Unikátní úzkorozchodná železnice o rozchodu 600 mm ze Zbýšova přes Babice u Rosic do vlakového nádraží ČD v Zastávce u Brna vzniká přestavbou uhelné vlečky z r. 1862. Po 130 letech se zde historie hornictví uzavřela a dnes tu jezdí v letní sezoně s pasažéry historické vlaky s parní lokomotivou. Desítky druhů drobných kolejových vozidel a lokomotiv parních, dieselových i elektrických, které sloužily v dolech, cihelnách či hutích, zachránili železniční nadšenci před sešrotováním. Opravují je pro zachování v provozuschopném stavu pro příští generace.

    Osobní vlaky vozí parní lokomotiva vyrobená v ČKD v r. 1951 nebo historické motorové lokomotivy. Ve sbírkách je i elektrická (220 V) lokomotiva Siemens z r. 1908. Po opravě je plně provozuschopná jako nejstarší svého druhu v českých zemích. Vláčky s cestujícími jezdí z areálu muzea do nádraží Babice u Rosic a zpět každou celou hodinu. K prohlídce jsou tam i modelové železnice různých měřítek.  (vž)