Den adoptivních rodičů v Zoologické zahradě Brno

Na Mniší horu se stěhují lvi

24.08.2017 17:50

    Letošní Den adoptivních rodičů v Zoologické zahradě Brno je spojen s významnou událostí – slavnostním otevřením nové expozice lvů konžských (Panthera leo bleyenberghi). Součástí oslav bude bohatý kulturní, zábavný a kulinářský program v Beringii, u Exotária, v Africké vesnici a u Indiánských týpí. Pro adoptivní rodiče a sponzory jsou navíc připraveny další zajímavé akce (jízda na ponících, opékání špekáčků). Celý den se můžete těšit na oblíbená komentovaná krmení zvířat. Před novou expozicí lvů se sejdeme v sobotu 26. srpna 2017 ve 14 hodin. Účast přislíbili jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, primátor města Brna Petr Vokřál, trojnásobná držitelka Českého lva Klára Melíšková a Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová.

    Program Adopce funguje v brněnské zoo už dvacet let. Adoptovat zvíře může kdokoliv, jednotlivec i firma, stačí darovat 500 korun za rok. Nejoblíbenější jsou surikaty, arktičtí vlci a lemuři kata. Bez adoptivních rodičů zatím zůstávají pekari bělobradý, jelen milu, kůň domácí – pony, zebra Chapmanova, varan komodský, aguti Azarův či tenkozobec opačný. Letos v prvním pololetí přispěli adoptivní rodiče částkou 528 869 korun. Nejštědřejším dárcem byl pan Jiří z Brna, který adoptoval dva lední medvědy. Na účet zoo poslal 100 000 korun. Příspěvky slouží na nákup krmení pro zvířata.

Království pro velkou lví rodinu

O nové expozici lvů konžských jsme psali zde:
www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/do-brna-se-vraceji-lvi

    První setkání velkých šelem někdy přináší nemilé překvapení. Tentokrát se naštěstí nic nestalo, lvice Kivu a její partner Lolek si na sebe brzy zvykli. Kivu je docela přísná, přihlížejícím dává jasně najevo, kdo má ve výběhu rozhodující slovo. Lolek je odvážný, poněkud mírumilovnější. Všichni bychom si přáli, aby měli co nejdříve mláďata. Další lvice do Brna přicestuje přímo z Afriky. Budeme se tedy těšit, že v novém království brzy vznikne velká lví rodina.

Nové přírůstky v Exotáriu

    Vzpomínám si, s jakou radostí nám v brněnské zoo na jaře 2015 oznamovali, že se jim podařilo dochovat jako prvním v České republice mládě turaka šedého (Crinifer piscator). Tito opeřenci se v zoologických zahradách množí jen velmi zřídka, odborníci o tom vědí své. Turakové mají rychlý metabolismus, tudíž i velké potravní nároky, rodiče většinou nestačí svá mláďata dostatečně nakrmit. O to radostnější je zpráva z dnešní tiskové konference: na Mniší hoře se letos vylíhla rovnou tři mláďata. Až půjdete kolem Exotária (ptačince), zajděte se na ně podívat, už vylézají z hnízdícího koše. Hned vedle uvidíte i mláďata oblíbených papoušků ara ararauna (Ara ararauna). Více než třicetiletému samci Pedrovi a devítileté Koko trvalo několik roků, než se vzájemně „sesynchronizovali“. Dva malí opeřenci se mají čile k světu. A stejně tak i obě mláďata ledňáka obrovského (Dacelo novaeguineae). Tito ptáci jsou hodně agresivní. Pokud si hned nepadnou do oka, může dojít k vzájemným potyčkám, které občas končí i smrtí. Také samička Koko vystřídala několik partnerů, než zahnízdila.

Nahoře: Turako šedý, ara ararauna. – Dole: Ledňák obrovský, pásovec kulovitý.

    V Exotáriu si všimněte ještě dalších zajímavých tvorů. Společné obydlí s papoušky totiž sdílí i párek pásovců kulovitých (Tolypeutes matacus). Koncem července se jim narodilo první mládě – sameček Baboo. Pod zvýšeným dohledem své matky už začíná zkoumat nejbližší okolí. Pokud chvíli vydržíte, určitě ho zahlédnete. Pásovci kulovití jsou pro brněnskou zoo zcela novým druhem, přicestovali letos v únoru – samička Júlia ze Zoo Heidelberk v Německu, sameček Ricardo ze Zoo Antverpy v Nizozemsku. Na rozdíl od jiných druhů pásovců si většinou nehloubí vlastní nory, dávají přednost opuštěným úkrytům dalších zvířat. Pokud se cítí ohroženi, svinou se do téměř dokonalé koule kryté pancířem, který chrání zranitelné části těla.

    Společné soužití s papoušky oběma druhům svědčí. „Pro vysoce inteligentní ary je hemžení pásovců vítaným zpestřením, pásovce naopak potěší příležitostný šťastný nález, když papouškům upadne nějaká dobrota,“ říká s úsměvem kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

    Námětů, kam se zajít v Zoo Brno podívat, je víc než dost. Však se zítra cestou z Africké vesnice přesvědčte sami. O dalších novinkách zase někdy příště…

JAROSLAV BOBEK
Foto: archiv Zoo Brno

 

Komentovaná krmení zvířat 26. srpna 2017:

10.00–10.15 Tygr sumaterský – Tygří skály
11.00–11.15 Lachtan medvědí – Expozice lachtanů
11.30–11.45 Medvěd lední – Expozice ledních medvědů
12.00–12.15 Šimpanz – Pavilon opic
14.00–14.15 Tapír – Jihoamerická expozice
15.00–15.15 Žirafy – Africká vesnice