Čtyřlístek zajímavých výstav pro odborníky i širokou veřejnost

Na své si přijdou dospělí i děti

09.05.2017 15:50

    Zemědělci, myslivci, včelaři i ochránci přírody se mají na co těšit. Na brněnském výstavišti se ve dnech 11.–14. května 2017 uskuteční Národní výstava hospodářských zvířat a Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH, tentokrát souběžně s Národní výstavou myslivosti a Veletrhem udržitelného života v krajině NATUR EXPO BRNO.

    Tento nový komplex veletržních akcí se výrazně profiluje jako odborný veletrh. Je větší než předchozí ročníky. Bude pořádán v pravidelné dvouleté periodicitě a jeho součástí už nebudou výstavy domácích mazlíčků. Termín konání se přesunul z června do května.

    Národní výstava hospodářských zvířat i veletrh ANIMAL TECH jsou situovány do pavilonů P, G1 a F a na okolní volné plochy. Vystavovat přijede více než 230 firem z 24 zemí. Chovatelé přivezou přibližně 900 zvířat, z toho 530 krav a 130 koní, chybět nebudou ani prasata, ovce a kozy. Většina zvířat bude umístěna v pavilonu P, koně v G1, na okolních volných plochách a na westernovém ranči u pavilonu K. Návštěvníkům se představí firmy, které v Brně dosud nevystavovaly, což uvítá zejména odborná veřejnost – chovatelé, zootechnici i veterinární lékaři.

    Součástí bohatého doprovodného programu budou národní šampionáty, soutěžní přehlídky skotu a ukázky chovných kolekcí zvířat. Celkem bude rozděleno 148 ocenění. Doprovodný program obohatí i Středoevropský veterinární kongres na téma společné choroby zvířat a lidí. Do Brna se chystají zahraniční delegace z Afghánistánu, Angoly, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Mongolska a Regionu iráckého Kurdistánu. Pro širokou veřejnost a rodiny s dětmi je připravena naučná stezka Zemědělství žije! Včelařská výstava (spojená s prodejem včelích produktů a potřeb pro včelaře) najde své místo v pavilonu F. Gastronomickou show v neděli předvede MasterChef Petr Jonáš.

    Veletrh NATUR EXPO je reakcí na klimatické změny a jejich následky, především na úbytek vody v krajině. Hlavním tématem prvního ročníku je zadržení vody v půdě. Veletrhy Brno navázaly úzkou spolupráci s mnoha institucemi a vysokými školami. Odborníci budou v centrální expozici v pavilonu F prezentovat doporučovaná řešení pro zemědělskou krajinu, lesy i zastavěné oblasti. Na pódiu přednesou přednášky o vývoji klimatu a jeho dopadech na zemědělství, energetiku a další odvětví národního hospodářství. Účast přislíbil i ministr zemědělství Marian Jurečka. Spousta nápadů a zajímavostí se objeví i v expozicích jednotlivých vystavovatelů. Ministerstvo životního prostředí ČR představí aktuální projekty a strategie v oblasti boje se suchem, především nový pilotní program pro domácnosti Dešťovka.

    Expozice Národní výstavy myslivosti budou z velké části prodejní. Vystavovatelé návštěvníkům nabídnou oblečení, obuv a další potřeby pro myslivost a pobyt v přírodě. Dominantním tématem doprovodného programu bude 450 let obory Hukvaldy, která patří k nejstarším v České republice. První zmínky sahají až do roku 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa. Připraveny jsou expozice o myslivosti na panství Czerninů, o historii a současnosti bílých jelenů, výstava obrazů Josefa Nečase, k vidění bude fauna Grónska, spousta trofejí a preparátů. Bude se vzpomínat na legendárního Josefa Vágnera a na spisovatele a loveckého průvodce Vladimíra Paulištu. Přijedou i známé osobnosti – Dominik Hašek, Václav Chaloupka a další. Dřevorubeckou show předvede čtyřikrát denně Martin Komárek.

    Na brněnském výstavišti najdou mnoho zajímavého nejen odborníci, ale i široká veřejnost. Nemáte část ve všední dny? Nevadí, přijďte o víkendu. Otevřeno bude denně od 9 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin. Vstupné při on-line nákupu stojí 110 korun, na místě 180 korun. Výhodnější ceny mají školy, organizované skupiny a rodiny.  (jbo)