Chcete pomoci zvířatům v brněnské zoologické zahradě?

Nakupte v e-shopu a klikněte na GIVT

26.10.2017 17:00

    Znáte to: Kdo si hraje, nezlobí. Určitě to platí nejen pro lidi, ale i pro zvířata. I když u zvířat bych o nějakém zlobení nemluvil. Spíše bych řekl, že mají lepší náladu, cítí se dobře. Odborně tomu říkáme welfare. Sice nechápu, proč nemůžeme některé věci pojmenovat česky, když máme tolik hezkých a výstižných slov, ale budiž… (Welfare = prosperita, blaho – anglicko-český slovník.)

    Snad jste si toho taky všimli, zvířata milují všelijaké hračky či pomůcky: krmné míče, závěsná lehátka, labyrinty, balony, hlavolamy... Můžeme to vidět například v Zoo Brno. V podstatě jde o jakési obohacení životního prostředí a vyplnění volného času chovaných zvířat. Abychom byli světoví, používáme i v tomto případě cizí pojmenování – enrichmentové prvky. (Enrich = obohatit – anglicko-český slovník.)

    „Promyšlené nabízení enrichmentových prvků nám umožňuje vytvářet situace, do nichž by se zvířata dostala ve volné přírodě,“ zmínila na tiskové konferenci kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová. „Například takzvaný Puzzle box nutí žirafy, aby potravu dobývaly z labyrintu. Díky tomu jsou nuceny udělat specifický pohyb svým dlouhým jazykem – podobný tomu, kterým by v přírodě stahovaly listí z trnitých větviček akátů, což jim pomáhá dosáhnout pocitu nasycení.“

Ošetřovatelky novinářům ukázaly několik „hraček“ pro zvířata. S velkou chutí je vzápětí využili pásovci, kotulové i papoušek nestor kea.

    Brněnská zoologická zahrada se jako první zoo v ČR zapojila do projektu GIVT – klikni a pomáhej. Díky tomu lze přispět na chov zvířat i prostřednictvím nákupů na internetu. Je to velice jednoduché. Z nakoupeného zboží v oblíbeném e-shopu je určitá částka určena neziskové organizaci, kterou si zájemce sám vybere ze seznamu na stránkách GIVT. Je mezi nimi i brněnská zoo. Přispějete na zvířata a přitom nezaplatíte ani korunu navíc, příslušnou sumu pošle e-shop jako poměrnou část z prodeje. Vynikající nápad!

    Kromě projektu GIVT mohou lidé přispět na zlepšení chovu v brněnské zoo (například na opravy expozic či nákup různých „hraček“ pro zvířata) prostřednictvím veřejné sbírky.

Veřejná sbírka Zoo Brno: 256993800/0300.
Přispět můžete také prostřednictvím DMS na stránkách
www.darujspravne.cz (Pomoc chovu a záchraně ohrožených zvířat v Zoo Brno).

Další sbírky:

Projekt Kura Kura (záchrana ohrožených želv v Indonésii): 267825941/0300.
Repatriace jeřába mandžuského: 276543495/0300.
Reindukce orla východního: 276543794/0300.

Kočičí dámy mají nové partnery

    Na pravidelných tiskových konferencích novináři získávají také informace o nových přírůstcích v Zoo Brno. Nedávno jsme na Mniší hoře přivítali největšího holuba na světě korunáče Sclaterova (Goura sclateri) a obdivovali mládě kriticky ohrožené želvy pavoukovité (Pyxis arachnoides brygooi). Tentokrát jsme si mohli prohlédnout dva zbrusu nové kocourky. Jeden dokonce zapózoval fotografům, druhý je zatím poněkud nesmělý, časem si ale jistě zvykne i na početné publikum.

    Sedmiletý samec kočky pouštní (Felis margarita harrisoni) Abba se narodil v Zoo Tallinn. Nyní bydlí v Tropickém království se samicí Evou. Kočky pouštní jsou zařazeny do záchovného programu Evropské asociace zoo a akvárií EAZA. Eva v něm má významnou pozici jakožto velmi úspěšná matka. Během svého života v brněnské zoo vychovala spolu se samcem Osirisem deset mláďat. Její nejmladší synové odešli před dvěma lety do USA, aby podpořili chov tohoto druhu za mořem.    

    Nový roční samec jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi), narozený v Zoo Poznaň, se zabydluje v expozici pavilonu opic. Samici Fioně se představí během nejbližších dnů. Malá divoce žijící kočka jaguarundi patří v zoologických zahradách k méně zastoupeným druhům, úspěšných odchovů není mnoho. Starého chovného kocoura Foxe nyní čeká klidný důchod v péči jeho chovatelky.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 

Vlevo: Kočka pouštní (též písečná). – Vpravo: Jaguarundi.