Nejdražší bydlení v Jihomoravském kraji je v Brně

10.05.2016 10:45

• V Jihomoravském kraji je největší zájem o byty v okrese Brno-město, od loňského jara zdražily o pětinu.
• Nabídkové ceny bytů v celém kraji vzrostly o 15 % – jde o nejnákladnější kraj v ČR.
• Pronájmy jsou stabilní, rostou opět zejména v okrese Brno-město.
• Nejlevněji je na Znojemsku a v Blansku.

    Při prodeji bytu v Jihomoravském kraji majitelé očekávají cenu o 300 000 tisíc vyšší než na jaře 2015. Jde o růst cen o 15 %, což je druhý největší v ČR. „Navíc se na Jižní Moravě byty prodávají o 58 dní rychleji. Můžeme proto říct, že jde o region, kde je oproti loňskému roku po bytech vyloženě hlad,“ komentuje Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz. a dodává: „Hned po Praze jde o nejnákladnější kraj v ČR. To je samozřejmě dané sílou krajského města a tím, že velikost nabídky překvapivě je až třetí největší v ČR.“

Na Jižní Moravě se byty prodávají nejvíce v Brně, podražily o pětinu

    Trh s byty v Jihomoravském kraji táhne moravská metropole, v okrese Brno-město najdeme 57 % prodávaných bytů v kraji. Následuje okres Brno-venkov, kde je 11 % bytů z celkové místní nabídky. V obou případech jde také o zdaleka nejdražší okresy – nabídková cena přesahuje 2 miliony korun. „Oproti tomu až o 500 000 korun nižší jsou ceny ve Vyškově, třetím okrese v pořadí podle ceny. Zde však nabídková cena vyrostla od loňského jara nejvíce – o 24 %,“ říká Michla Zadák. S výjimkou Znojemska, vrostly nabídkové ceny v porovnání s jarem 2015 ve všech okresech Jihomoravského kraje v mediánu o 15 %. V nejexponovanějším okrese Brno-město o 19 %, to znamená, že byt zde stojí 2 990 000 korun. I přes tento nárůst cen je zájem o bydlení velký. Byt je možné prodat za 39 dní, což je o dva měsíce méně než na jaře 2015.

Pronajímá se hlavně v Brně, a o třetinu dráž než jinde v kraji

    Osm z deseti pronajímaných bytů na jižní Moravě je v Brně. To je třeba mít na paměti, pokud se bavíme o nájemním bydlení. Měsíční nájemné se od loňského jara zvedlo o 29 %, to znamená, že obvyklá cena je 9 000 Kč. Avšak podražily zejména velké byty o čtyřech a více pokojích (až o 13 %). „Ve všech univerzitních městech v ČR můžeme sledovat nárůst poptávky po pronájmech, a cena zůstává výše než v ostatních částech kraje. Už vloni na jaře se v okrese Brno-město cena pohybovala okolo 9 500 Kč za měsíc. Letos v zimě to bylo už bez stokoruny 10 000 Kč. Tento trend v tak velkém měřítku můžeme sledovat už jenom v Praze,“ doplňuje Michal Zadák s tím, že v obou městech je velmi obvyklé investovat do koupě malého bytu primárně za účelem dalšího pronájmu. „Nabídka bytů k pronájmu je v Jihomoravském kraji jedna z největších v ČR, jde o téměř dva tisíce inzerovaných bytů jen na našem serveru,“ uzavírá Zadák.

O byty je velký zájem v celé ČR

    Trh s byty se v minulém roce začal rychle zahřívat. Prodává a pronajímá se rychleji, lidé investují do bydlení, nabídkové ceny rychle rostou. Všechny signály naznačují, že nabídka bydlení má navrch nad poptávkou. Ukazují to údaje z největšího českého inzertního serveru v této oblasti Sreality.cz. Vývoj realizovaných cen bydlení za rok 2015 ČSÚ zatím nezveřejnil, nicméně ve třetím čtvrtletí roku 2015 podle odhadů meziroční růst dosáhl hranice mezi 4–5 %. Vývoj na serveru Sreality.cz indikuje, že by v roce 2016 mohlo dojít k další akceleraci růstu cen i pronájmů. „Trhu nahrává řada souběžných okolností od extrémně nízkých úrokových sazeb hypoték až po pozitivní vnímání ekonomického vývoje,“ komentuje trend Michal Zadák. „Ceny bytů rostou a porostou i v letošním roce. Zatím se však ceny i další parametry drží ve stabilních polohách a nelze tedy hovořit o cenové bublině. Navíc nabídka ve velkých městech spíše klesá, kdežto poptávka mírně roste,“ doplňuje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

TÁŃA LÁLOVÁ