Nejlepší dobrovolní hasiči roku se opět sejdou v Brně

06.04.2018 14:55

    Od pátku 6. dubna až do 15. července se mohou jednotky sborů dobrovolných hasičů i hasičské sbory obcí a měst hlásit do tradiční ankety Dobrovolní hasiči roku. Již osmý ročník této soutěžní ankety byl vyhlášen a zahájen v Brně.

    Porota soutěže v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Drahoslavem Rybou bude hodnotit kvalitu a profesionalitu zásahů hasičských jednotek u požárů, dopravních nehod a jiných událostí v době od 1. července 2017 do 30. června 2018. V další kategorii pro sbory dobrovolných hasičů a hasičské sbory měst a obcí porota posoudí jejich akce. Při hodnocení se odborná porota soustředí nejenom na posouzení průběhu samotných akcí, ale také na jejich náročnost, zapojení veřejnosti a ostatní aktivity sborů. Stejně jako v minulých letech organizátoři ankety zásahy a akce dobrovolných hasičů rozdělili do pěti územních celků, které zahrnují více krajů ČR. V každém z těchto regionů odborná porota do 20. září z přihlášených zásahů a akcí vybere tři favority. O jejich celkovém pořadí pak od 21. září do 25. října rozhodne veřejnost v tradičním internetovém hlasování a hlasování prostřednictvím zpráv SMS. Patrony ankety jsou i letos zpěvačka Ilona Csáková a herec Ondřej Vetchý.

    Zajímavou novinkou letošního ročníku ankety je aktivita Nadace Partnerství, která nyní mapuje historii vysazování Stromů svobody v minulých letech a v rámci oslav 100. výročí republiky hodlá dobrovolné hasiče vyzvat, aby se zapojili do vysazení nových dvou tisíc stromů a také se zapojili do vzpomínkových a vzdělávacích akcí.

    Nejlepší Dobrovolní hasiči roku i letos získají atraktivní ceny. Jen na finančních odměnách si díky sponzorům ankety si rozdělí 1,75 milionu korun (vítěz v každém regionu získá 80 tisíc korun, sbory a jednotky na druhém a třetím místě pak 55 a 40 tisíc korun). S věcnými cenami – vysílačkami, výjezdovými tablety, řetězovými pilami a další technikou pak celkem získají 2,4 milionu korun. A k tomu si vítězové odvezou i umělecky ztvárněné skleněné zásahové přilby.

    Oficiální výsledky soutěžní ankety budou vyhlášeny v Brně 14. listopadu za účasti kamer České televize.  (jh)