Nejlepší dobrovolní hasiči z celé ČR budou oceněni v Brně

09.09.2016 17:10

    Přesně v poledne začalo v pátek 9. září závěrečné hodnocení ankety Dobrovolní hasiči roku 2016. Do šestého ročníku této soutěžní akce se letos od jara do uzávěrky 15. července přihlásilo 143 zásahových jednotek a hasičských sborů z celé republiky. Organizátorům akce ze spolku Svatý Florián se letos díky sponzorům podařilo na odměny získat o půl milionu korun více. Nejlepší dobrovolní hasiči si tak při listopadovém finále v Brně rozdělí rekordních 1,75 milionu korun a věcné prostředky k zásahu v hodnotě 600 tisíc korun. Odměny oceněným hasičům umožní významně posílit a zmodernizovat svoji techniku i vybavení.

    Anketa má dvě kategorie – pro zásahové jednotky a pro hasičské sbory. Zatímco u jednotek odborná porota i veřejnost hodnotí profesionalitu a bezchybnost zásahů u požárů, dopravních nehod a jiných událostí, u hasičských sborů oceňuje zejména jejich preventivní činnost a práci s mládeží. Tradičními patrony ankety jsou zpěvačka Ilona Csáková a herec Ondřej Vetchý. Záštitu nad ní převzali i ministři vnitra, financí a zemědělství.

    Pro hodnocení hasičských jednotek a sborů je území České republiky rozděleno do pěti srovnatelných oblastí. Na prvních až třetích místech tak bude celkem oceněno 15 zásahových jednotek a stejný počet hasičských sborů. Hasiči mohli do soutěžní ankety přihlásit svoje zásahy a akce za období od 1. července 2015 do 30. června 2016.

    Odborná porota, složená z expertů z řad dobrovolných i profesionálních hasičů i zástupců spolupracujících organizací a sponzorů, ukončila svoji práci ve čtvrtek 8. září. V každém regionu vybrala pět zásahových jednotek a pět hasičských sborů, které postoupily do závěrečného finále. Vítěze a definitivní pořadí určí veřejnost hlasováním prostřednictvím SMS nebo formuláře na webových stránkách ankety (www.adhr.cz), kde hlasující najdou i informace o hasičských sborech a zásazích. Hlasování bude ukončeno v poledne 15. října, slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční 16. listopadu v brněnském Boby centru.

    Z jižní Moravy do závěrečného hodnocení postoupily zásahové jednotky dobrovolných hasičů z Brna-Černovic, Letovic a Ostrova u Macochy, mezi hasičskými sbory se utkají o přízeň hlasujících hasičské sbory z Brna-Slatiny, Novosedel na Břeclavsku a z Těšan a Zastávky na Brněnsku.

    „Soutěžní anketa významně podpořila rozvoj preventivních akcí dobrovolných hasičů pro veřejnost. A hodnocené zásahy svědčí o tom, že je dobrovolní hasiči dělají se srdcem a vědomostmi. Často bývají na místě zásahu jako první a často doslova zachraňují životy lidí,“ řekl při vyhlášení závěrečného hodnocení ankety prezident Moravské hasičské jednoty Zdeněk Milan. Jeho kolegyně, jihomoravská starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Zdeňka Jandová, ocenila velmi aktivní práci dobrovolných hasičů s dětmi ve věku už od tří let. „Od útlého věku tak vychováváme budoucí dobrovolné hasiče i příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR,“ uvedla Jandová.

    „Finanční odměny pro nejlepší jsou věcně vázány na pořízení hasičského vybavení a zařízení spojené s posláním dobrovolných hasičů. Finalisté z předchozích ročníků ankety si za obdržené ceny pořídili vedle požárních hadic, proudnic nebo čerpadel pro čerpání zatopených prostor například nová automatická vrata, okna hasičské zbrojnice nebo nové uniformy,“ dodal prezident pořádajícího spolku Svatý Florián Jiří Bezděk.

JAROSLAV HAID

 

Na tiskovou konferenci přišla i patronka ankety Dobrovolní hasiči roku 2016 zpěvačka Ilona Csáková.

Foto: Jaroslav Bobek