Nejlepší sbory a jednotky opět soutěží v anketě Dobrovolní hasiči roku

21.09.2018 12:45

    Dvacet pět zásahových jednotek a stejný počet sborů dobrovolných hasičů z celé republiky se od dnešního poledne až do 25. října utká ve finále soutěžní ankety o tituly Dobrovolní hasiči roku. Vítězové si díky sponzorům ankety rozdělí finanční odměny v celkové hodnotě 1,75 miliónu korun a hasičskou techniku za dalších 600 tisíc korun.

    Do osmého ročníku tradiční akce, kterou pořádá brněnský spolek Svatý Florián, se letos přihlásilo 170 kolektivů, z toho 101 hasičských sborů a 69 zásahových jednotek. Přihlášky posuzovala odborná porota, složená z profesionálních i dobrovolných hasičů. Zatímco u přihlášek jednotek porotci hodnotili zejména kvalitu a profesionalitu zásahů, u přihlášených hasičských sborů posuzovali zejména jejich preventivní, výchovné a společensko kulturní akce.

    Osmý ročník ankety byl při příležitosti 100. výročí vzniku Československa rozšířen o zapojení dobrovolných hasičů do projektu Stromy svobody, které byly vysazovány před 100 lety a právě dobrovolní hasiči byli už tehdy často u toho. Proto se letos mohli právem zapojit do vysazování nových lip srdčitých a rozšířit tak počty těchto pamětních stromů o téměř stovku lip.

    Pro závěrečné hodnocení ankety organizátoři stejně jako v minulých letech rozdělili republiku na pět územních celků.V každém z nich porotci doporučili do finále pět zásahových jednotek a pět sborů dobrovolných hasičů. V regionu Jih Moravy, zahrnující území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, do závěrečného hodnocení postoupily zásahové jednotky z Bobrové, Jimramova, Letovic, Prušánek a Strážnice, a hasičské sbory z Babic nad Svitavou, Šlapanic, Křepic, Lomničky a Velké Bíteše.

    O závěrečném pořadí jednotek i sborů rozhodne do 25. října veřejnost v internetovém hlasování a pomocí SMS. Podrobnosti k oběma formám posílání hlasů zájemci najdou na webu www.adhr.cz. První tři jednotky a sbory v každém regionu získají finanční odměny 80, 50 a 40 tisíc korun a věcné odměny v podobě hasičské techniky – vysílacích stanic a motorových pil.

    „Letošní mimořádně suché a parné léto bylo mimořádně náročné na požáry, zejména polí a lesních porostů. Místo obvyklých 3,5 tisíce zásahů hasiči vyjížděli k 5,5 tisícům požárům. Podařilo se jim zachránit značné hodnoty a ještě více posílit prestiž hasičů v očích veřejnosti“, uvedl předseda odborné poroty a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. Dodal, že v republice je 350 tisíc dobrovolných hasičů a z toho 70 tisíc je členy zásahových jednotek.

    „Kromě extrémního léta s vysokým počtem požárů ale během roku přibývá technických zásahů a výjezdů k dopravním nehodám,“ řekl člen poroty Ing. Vasil Silvestr Pekar, Ph.D. a ocenil, že v řadě míst dobrovolní hasiči tvoří až 20 procent obyvatel obcí.

    Výsledky ankety, jejímiž patrony jsou zpěvačka Ilona Csáková a herec Ondřej Vetchý, budou slavnostně vyhlášeny 14. listopadu v pavilonu A  brněnského výstaviště. V sedmdesátiminutovém zábavném pořadu moderátor Petr Rychlý před kamerami České televize kromě I. Csákové uvede také zpěváky Petra Koláře a Miroslava Žbirku.  (jh)

 

Sbory dobrovolných hasičů pořádají řadu preventivních akcí a soutěží pro děti.
(Foto: archiv)