Nikdy není pozdě na spokojený tým

09.09.2018 14:05

    Z nakladatelství Portál přichází na knižní trh stošestatřicetistránková publikace, které dali její autoři Ben Furman a Tapani Ahola název Nikdy není pozdě na spokojený tým – Model dvojité hvězdy. Z finského originálu ji přeložila Johana Sandqvist. Obálka s použitím ilustrace Kaie Kujasala je dílem Kateřiny Tvrdé.

    Když se Furman a Ahola v devadesátých letech rozhodli aplikovat principy krátké terapie zaměřené na řešení problémů v pracovní oblasti, byli v této sféře světovými průkopníky. Jejich snaha odvrátit pozornost od analýzy problémů k žádoucímu stavu a cílům se však ukázala jako účinná. Postupně vypracovali velmi přehledný a srozumitelný model dvojité hvězdy (Twin Star), který je určen pro vedoucí i podřízené, členy pracovních týmů i různých komunit. Autoři zjistili, že největší vliv na to, jsou-li lidé v interpersonálním kontaktu v práci spokojeni, mají čtyři faktory: jestli se jim dostává ocenění, jestli zakoušejí úspěch, jestli je o ně pečováno a jestli se v práci mohou zasmát. To je jedna čtyřcípá hvězda jejich modelu. Čtyři cípy druhé hvězdy představují náročné pracovní momenty: diskusi o problémech, dávání a přijímání kritiky, práci se zraněními a způsoby, jak se vyrovnat s překážkami. Každý z těchto osmi faktorů je v knize jasně popsán za pomoci mnoha tipů, příkladů a otázek.

    Johana Sandqvist, za svobodna Špirková, v Praze studovala na Prvním reálném gymnáziu a Univerzitě Karlově, odkud vedla její cesta za studiem na univerzity v Tampere a Helsinkách. Jejím hlavním oborem na Helsinské univerzitě byly finský jazyk a kultura, vedlejšími obory literatura, dějiny umění a překladatelství – tlumočnictví. Absolvovala též pedagogickou nástavbu. Nyní na Vyšší odborné škole pro dospělé ve Vantaa učí převážně finštinu. V roce 2014 přeložila do češtiny knihy finské spisovatelky Sally Simukkové Bílá jako sníh a Černá jako eben, které u nás vydalo nakladatelství Egmont. Z finštiny přeložila do češtiny i Furmanovu knihu Nikdy není pozdě na šťastné dětství, kterou nakladatelství Portál vydalo v roce 2015.

BOHUMIL HLAVÁČEK