Nová expozice ART IS HERE

01.12.2015 15:55

    Osu nové stálé expozice tvoří umělecké sbírky a archiv. Obnovou prošel Pražákův palác Moravské galerie v Brně, Husova 18. Expozice dokumentuje projevy nového umění a mapuje jeho podoby a také mezinárodní přesahy. Významná část osobního archivu Jiřího Valocha věnovaná Moravské galerii umožňuje představit dosud ve stálých expozicích ne příliš známé pojmy jako Mail Art, nebo na příkladech ukázat, jak vztahy mezi umělci, společenské prostředí a také kontexty mezi různými kulturami ovlivnily jejich tvorbu i pohledy na umění.

    Nově byla také upravena stálá expozice moderního umění. Stálá expozice umění první poloviny 20. století představuje výběr významných děl tvůrců české moderny a avantgardy (B. Kubišta, A. Procházka, J. Zrzavý, V. Špála. J. Čapek, J. Šíma, J. Štýrský atd.) Její nová koncepce doznala několik změn a rozšíření. K dalším novinkám patří změna jedné místnosti pro dílčí výstavy – „práce na papíře“ a také i jiné krátkodobé projekty, které budou pravidelně oživovat stálou expozici.

    Budou zde také instalovány ukázky z tvorby jednoho z nejvýznamnějších malířů spojených s Brnem Františka Foltýna (1891–1976). Vstupní část nové expozice je koncipována jako autorská sbírka moderní plastiky, představená předním českým designérem Maximem Velčovským. Svoji instalaci nevnímá jako tradiční přehlídku různých věcí, rozličných názorů, myšlenek či formálních přístupů. S ukázkami současných trojrozměrných děl se návštěvník setká již na nádvoří Pražákova paláce. V rámci přestavby byla také změněna koncepce průchodu palácem – nově nainstalovaná skluzavka z druhého do prvního patra umožňuje návštěvníkům velice rychlý přesun prostorem. Slavnostní zahájení projektu je 1. prosince 2015.

Text a foto: Petr Michl